Sağlık
Ayşenur Okatan
08 Eylül 2020 - 10:04

Salgın Hastalıkların Mücadelesinde Yapay Zekâ

Bütün dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınını durdurmak için yapılan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bir yandan ilaç ve aşı geliştirme çalışmaları devam ederken diğer yandan teknoloji odaklı çözümler üzerinde duruluyor.

Salgın hastalıkların önlenmesinde kullanılabilecek teknolojilerden biri de yapay zekâ uygulamaları. Biz de Bilim Genç olarak 2019 yılında TÜBA-GEBİP (Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı) Ödülü’ne layık görülen Doç. Dr. Arzucan Özgür Türkmen ile yapay zekâ teknolojilerinin sağlık alanında özellikle de salgın hastalıkların önlenmesinde kullanılmasına ilişkin bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sizi tanıyabilir miyiz?
Yapay zekâ teknolojilerinin sağlık alanına getirdiği yenilikler nelerdir?
Yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 gibi salgın hastalıklarda yapay zekâ teknolojilerinden nasıl yararlanabiliriz?
Gelecekte yapay zekâ teknolojisi ilaç ve aşı üretimine nasıl katkı sağlayabilir?
Başka hangi alanlardan araştırmacılar ile çalışıyorsunuz?
Kariyer tercihi yapacak gençlere neler tavsiye edersiniz?

Sağlık

TÜBİTAK Bilim Genç dergisi olarak 2019 Üniversiteler Okçuluk Şampiyonası’nda birinci olan Ahmet Tarık Bıyıklıoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Buzda kaymanın en estetik yollarından biri buz pateni sporudur. Farklı figürlerin, dansın ve müziğin yer aldığı buz pateni Türkiye’de son yıllarda yaygınlaşan bir spor dalı. Biz de milli sporcumuz Alper Uçar ile buz pateni üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.