Fizik-Kimya-Matematik
Mehmet Sığırcı
16/04/2021 - 15:50

2021 Bilim Olimpiyatları Başvuruları İçin Son Gün 27 Mayıs

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 29. Bilim Olimpiyatları birinci aşama sınavı başvuruları 27 Mayıs’ta sona eriyor.

Başvurular, bireysel olarak e-bideb.tubitak.gov.tr adresinden gerçekleştiriliyor. TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları’nın birinci aşama sınavı, Türkiye’deki 81 ilde ve KKTC’de 3 Temmuz 2021 tarihinde yapılıyor.

TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları Hangi Dallarda Gerçekleştiriliyor?

Gençleri temel bilim alanlarında araştırma yapmaya teşvik etmek, ulusal bilim olimpiyatlarına hazırlamak ve uluslararası/bölgesel bilim olimpiyatlarına katılmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen 2202 - Bilim Olimpiyatları Programı; “Bilgisayar”, “Biyoloji”, “Fizik”, “Kimya”, “Matematik”, “Ortaokul Bilgisayar”, “Ortaokul Matematik” dallarında gerçekleştiriliyor.

Programa Kimler Başvurabiliyor?

Biyoloji, Fizik, Kimya dallarında 8, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri ile hazırlık sınıfına devam eden öğrenciler programa başvurabiliyor. Matematik ve Bilgisayar dallarında 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri ile hazırlık sınıfına devam eden öğrenciler programa başvuru yapabiliyor. Ortaokul Bilgisayar ve Ortaokul Matematik dallarında ise programa 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri başvurabiliyor.

TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları sınavı iki aşamada gerçekleştiriliyor.

Birinci Aşama Sınavı Sonrası

TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları birinci aşama sınavında başarılı olan öğrenciler yaz okuluna çağrılıyor ve ikinci aşama sınavına hazırlık amacıyla kampa alınıyor. İkinci aşama sınavında başarılı olan öğrenciler ise kış okuluna çağrılıyor ve TÜBİTAK tarafından ulusal düzeyde madalya, başarı belgesi ve para ödülü ile ödüllendiriliyor. 

Kış okulunun ardından gerçekleştirilen takım seçme sınavları sonucunda bütün dallarda uluslararası ve bölgesel bilim olimpiyatları takımları belirleniyor. Uluslararası bilim olimpiyatlarında derece alan öğrencilere yine TÜBİTAK tarafından para ödülü veriliyor. 

Bu yıl 29.su gerçekleştirilen TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Fizik-Kimya-Matematik

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Nisan 2021 sorusunu doğru çözenler belli oldu.

55 cücenin yaşadığı bir çiftliği ziyaret eden Keloğlan, her cüceye çiftlikte kaç arkadaşı olduğunu soruyor. Cücelerden her biri...