Uzay
Dr. Mahir E. Ocak
19/01/2021 - 10:03

Kutup Yıldızı’nı Gökyüzünde Nasıl Buluruz?

Kutup Yıldızı'nı bulmanın en kolay yolu önce Büyük Ayı Takımyıldızı'nı aramaktan geçer.

Gözünüzde Dünya’nın merkezinden ve Kuzey Kutbu’ndan geçen bir doğru canlandırırsanız Kutup Yıldızı -ya da bilimsel adıyla Polaris- bu doğrunun neredeyse üzerinde kalır. Bu yüzden, eğer Kuzey Yarım Küre’de yaşıyorsanız gece vakti gökyüzünde Polaris’in konumunu tespit ederek hangi yönün kuzey olduğunu anlayabilirsiniz. Peki gökyüzünde görülen binlerce yıldız arasından Kutup Yıldızı’nı nasıl ayırt edebiliriz?

Büyük Ayı Takımyıldızı

Büyük Ayı Takımyıldızı'ndaki en parlak yedi yıldız kepçe gibi görünür.

Pek çok insan Kutup Yıldızı’nın gökyüzündeki en parlak yıldız olduğunu zanneder ancak öyle değildir. Gökyüzünde Kutup Yıldızı’nı bulmanın en kolay yolu önce Büyük Ayı Takımyıldızı’nı bulmaktan geçer. Büyük Ayı’yı meydana getiren yıldızlardan en parlak yedi tanesi gökyüzünde bir “kepçe” gibi görünür (bkz. aşağıdaki görsel). Eğer bu kepçenin ağzının altında yer alan iki yıldız arasındaki mesafeyi bir birim kabul edersek, Polaris’i bulmak için bu iki yıldızın üzerinde yer aldığı doğrultuda 5 birim öteye bakmanız gerekir. Polaris, Küçük Ayı Takımyıldızı’nda yer alır.

Şunu da not edelim ki Polaris sadece içinde bulunduğumuz çağın Kutup Yıldızı’dır. Günümüzde Polaris yavaş yavaş Kuzey Kutbu doğrultusuna yaklaşmaya devam ediyor. 24 Mart 2100’de en yakın konuma ulaştıktan sonra yavaş yavaş Kuzey Kutbu doğrultusundan uzaklaşmaya başlayacak.

Uzay

Prof. Dr. Levent Kurnaz, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde gök adamızdaki farklı tür yıldızların özelliklerinden bahsediyor.

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde göz sağlığımızı koruyarak Güneş’i gözlememize imkân veren bir projektör yapıyoruz.