Uzay
Ayşenur Okatan
16/09/2019 - 13:04

2020 Yılı Breakthrough Ödülleri’nde Bir Türk Araştırmacı da Yer Aldı

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Breakthrough Ödülleri’nde temel fizik alanındaki ödülün sahibi ilk karadelik görüntüsünün elde edilmesi çalışmasını gerçekleştiren araştırmacılar oldu. Ödül kazanan araştırmacılar arasında Türk bilim insanı Prof. Dr. Feryal Özel de bulunuyor.

UANews

Bilim dünyasının Oscar’ı olarak adlandırılan Breakthrough Ödülleri her yıl temel fizik, yaşam bilimleri ve matematik alanlarında çığır acıcı bilimsel keşiflere imzan atan araştırmacılara veriliyor.

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Breakthrough Ödülleri’nde temel fizik alanındaki ödülün sahibi ilk karadelik görüntüsünün elde edilmesi çalışmasını gerçekleştiren araştırmacılar oldu. Ödül kazanan araştırmacılar arasında Arizona Üniversitesi’nden Türk bilim insanı Prof. Dr. Feryal Özel de bulunuyor. Olay Ufku Teleskobu ile yapılan araştırmalarda yer alan 20 farklı ülkeden 347 bilim insanı ödülün yanı sıra üç milyon doların da sahibi oldu. 

Olay Ufku Teleskobu olarak adlandırılan teleskoplar dizisi dört ayrı kıtadaki sekiz radyo teleskoptan oluşuyor. Nisan ayında Antarktika, Şili, Meksika, Hawaii, Arizona ve İspanya’da stratejik bölgelere yerleştirilen radyo teleskoplardan alınan verilerin bir araya getirilmesiyle ilk kez bir karadelik görüntüsü elde edilmişti. Dünya’ya yaklaşık 55 milyon ışık yılı uzaklıktaki Messier 87 (M87) gökadasının merkezinde yer alan bu karadeliğin doğrudan görüntülenmesi tüm dünyada büyük bir yankı uyandırmıştı.

Kaynaklar:

Uzay

Bir karadelik iki mekanizmayla büyür: çevresindeki maddeleri yutarak ve başka karadeliklerle birleşerek.

Çin tarihinde ilk kez Mars’a bir uzay aracı göndermeye hazırlanıyor.