Teknoloji
Mehmet Sığırcı
07/09/2021 - 10:30

2021 Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Sona Erdi

17. Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları ile 1. Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda dereceye giren takımlar belli oldu.

TÜBİTAK tarafından bu yıl on yedincisi düzenlenen Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları ile bu yıl ilk kez düzenlenen Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları, 31 Ağustos - 5 Eylül 2021 tarihleri arasında İzmit Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi

Alternatif ve temiz enerji kaynaklarının otomotiv sanayisinde kullanımını yaygınlaştırmayı amaçlayan yarışlara 65 üniversite takımı ile 36 lise takımı katıldı.

4-5 Eylül tarihlerinde düzenlenen final yarışlarının ardından dereceye giren takımlar belli oldu. 

17. Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları

Elektromobil kategorisinde YOMRA Gençlik Merkezi Enerji Teknolojileri Topluluğu birinci olurken, Samsun Üniversitesinden SAMÜELAR takımı ve Sakarya Üniversitesinden SAITEM takımı ikinci, Altınbaş Üniversitesi EVA TEAM ise üçüncü oldu.

Hidromobil kategorisinde Yıldız Teknik Üniversitesinden YTÜ-AESK_H birinci oldu. Ödül için en az 65 puan alma şartı sağlanamadığı için Hidromobil kategorisinde ikinci ve üçüncü çıkmadı.

Kurul Özel Ödülü SAMÜELAR takımına, Görsel Tasarım Ödülü AYDU CENDERE takımına, Teknik Tasarım Ödülü ise GÖKTÜRK takımına verildi.

Yerli Ürün Teşvik Ödülleri’ni ise YOMRA Gençlik Merkezi Enerji Teknolojileri Topluluğu, ÇUKUROVA ELECTROMOBILE ve YTÜ-AESK_H kazandı.

1. Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları

Yarışı YEŞİLYURT takımı birinci olarak tamamlarken, ikincilik ödülünün sahibi E-CERETTA takımı, üçüncülük ödülünün sahibi ise NÖTRİNO-88 takımı oldu.

Kurul Özel Ödülü’nü THE GACA, MUTEG EA, WOLFMOBİL, İSTİKLAL EC, AAATLAS takımları kazanırken, Görsel Tasarım Ödülleri E-GENERATION TECHNIC, CEZERİ YEŞİL, MEGA SOLO ve ESATAMAT takımlarına verildi.

Ayrıca Yerli Tasarım Ödülü’nün sahipleri E CARETTA, YEŞİLYURT BİLGİ EVİ ve TEAM MOSTRA oldu.

Ödül almaya hak kazanan takımların araçları, 21-26 Eylül’de İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilecek TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde sergilenecek. Burada ayrıca gösteri sürüşü de yapılacak. Birinci, ikinci ve üçüncü olmaya hak kazanan takımlar, ödüllerini TEKNOFEST’te gerçekleştirilecek ödül töreninde alacaklar.

Teknoloji

TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilen TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları Yarışmaları’nda kazanan takımlar belli oldu.

Gelişen elektronik, haberleşme ve bilgisayar teknolojileri ile birlikte Mars araştırmaları da hız kazandı. Peki Mars’a bugüne kadar hangi uzay araçları gönderildi?