Uzay
Mehmet Sığırcı
08/04/2022 - 18:30

2022 Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği Başvuruları Devam Ediyor

9-12 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek 2022 Uluslararası Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği için son başvuru tarihi 15 Nisan.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının himayesinde; T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Karacadağ Kalkınma Ajansı ile Türkiye Uzay Ajansının (TUA) destek ve katkılarıyla düzenlenen 2022 Uluslararası Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği başvuruları devam ediyor. Başvuru için son tarih 15 Nisan. 

Etkinliğe katılacak kişiler başvurular tamamlandıktan sonra kura ile belirlenecek. Tüm gök bilimi meraklılarına açık olan etkinlik 9-12 Haziran 2022 tarihleri arasında Diyarbakır’daki Zerzevan Kalesi'nde gerçekleştirilecek.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen etkinliğe yaklaşık 1.500 kişi katılmıştı.

Otogar ve havalimanından servislerle alınacak katılımcılar etkinlik alanında tamamen kendi imkânları ile (çadır, karavan, uyku tulumu, mat vb.) 2 gece konaklayacaklar. Gözlem etkinliği süresince açık alanda gece ve gündüz saatlerinde çeşitli atölye çalışmaları, teleskopla gözlemler, deneyler vb. etkinlikler gerçekleştirilecek. Katılımcılar bu etkinlikler sırasında yanlarında getirecekleri fotoğraf makinesi, teleskop, kamera, dizüstü bilgisayar vb. gözlem ekipmanlarını da kullanabilecekler. Etkinlik alanında katılımcılara ücretsiz kahvaltı, öğle ve akşam yemeği sağlanacak.

Gökyüzü gözleminin yanı sıra çeşitli konferanslara, seminer ve söyleşilere de ev sahipliği yapacak etkinliğe başvuru ve detaylı bilgi için tıklayın.

Uzay

Doç. Dr. Selçuk Topal, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde uzayzaman dalgalanmalarından bahsediyor. 

Gök adamızın merkezindeki kara delik üç yüzden fazla araştırmacının beş yıla yayılan çabaları sonucunda ilk kez görüntülendi.