Teknoloji
İlay Çelik Sezer
17/04/2018 - 20:56

Akıllı Evler Sakinlerine Göre Davranıyor

ABD’de bulunan Brain of Things adlı bir şirket “robot ev” adını verdikleri apartman daireleri üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Bu daireler çok yoğun olarak algılayıcılarla, otomatik aksesuar ve cihazlarla donatılıyor. Dahası dairelerin, içinde yaşayan insanların alışkanlıklarını ve tercihlerini korkutucu olabilecek bir isabetlilikle öğrenip bunlara uyum sağlama yeteneği var. Bunu insanların davranışlarından modeller oluşturan bilgisayar sağlayıcılar sayesinde yapıyorlar. İnsan davranışları makine öğrenme algoritmalarının toplanan veriler üzerinde uygulanmasıyla modelleniyor.

Dairelerin otomatik olarak kumanda edilen pek çok işlevi var. Örneğin perdeler siz işe gitmek üzere kalkmadan önce açılıyor ve akşam istediğiniz zaman kapanıyor. Gece su içmeye kalkarsanız geçtiğiniz yerler gözünüzü kamaştırmayacak biçimde aydınlatılıyor. Daireler cumartesi gecesi geç yatmışsanız ya da örneğin bir parti vermişseniz pazar sabahı perdeleri daha geç saatte açmayı bile akıl ediyor.

Brain of Things’in geliştirdiği evlerde 20 kadar hareket algılayıcısı bulunuyor. Işıklar, çeşitli cihazlar, eğlence sistemleri, ısıtma ve soğutma ile sıhhi tesisat hep birbirine bağlı ve otomatik. Ev hayvanlarını izlemeye ve beslemeye yarayan otomatik bir sistem bile var.

Tabii ki bu kadar çok şeyin otomatik ve akıllı olması gerekli mi diye sorulabilir. Ancak gitgide daha akıllı evlere yönelik bir eğilim olduğu da aşikâr. Stanford Üniversitesi’nde araştırmacı ve Brain of Things’in kurucusu Ashutosh Saxena’ya göre insanların ışıkları açıp kapamak için bile günde ortalama 100 kez anahtarlara dokunduğu düşünülürse akıllı sistemlerin faydası daha iyi anlaşılıyor.

Teknoloji

Güneş enerjisini doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren elektronik düzenekler güneş gözesi olarak adlandırılır. Peki güneş tarlaları nedir?

Akıllı makineler insanlar gibi yenilikçi ve sıra dışı düşünüp sanat eserleri ortaya koyabilir mi? Yani yapay zekâ "sanatkâr" olabilir mi?