Teknoloji
Bilim Genç
12/08/2018 - 08:00

Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda 2. Gün - 11 Ağustos 2018

Etkinliğin ikinci gününde otonom araç kategorisi yarışları gerçekleştirildi. Yıldız Teknik Üniversitesi'nden AESK takımı Electra isimli aracıyla birinci oldu. 

Yıldız Teknik Üniversitesi - Electra isimli araçlarıyla

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nın ikinci gününde (11 Ağustos 2018) otonom kategorisinde yarışlar gerçekleştirildi.

Otonom araç kategorisinde Yıldız Teknik Üniversitesi'nden AESK takımı, Selçuk Üniversitesi'nden Selçuk Anka takımı, Gümüşhane Üniversitesi'nden Santa takımı, Pamukkale Üniversitesi'nden ATAY takımı ve Karabük Üniversitesi'nden KBÜELAR takımı yarıştı.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/otonom_parkuru.jpeg

Electra otonom araç parkurunda

Otonom araç kategorisi için özel olarak hazırlanan yarış parkurunu Yıldız Teknik Üniversitesi'nden AESK takımı Electra isimli aracı ile başarıyla tamamladı ve birincilik ödülünü kazandı.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nden AESK takımı Electra isimli aracıyla otonom parkurunu tamamlayarak birinci oldu.

Otonom araç yarışı sonuçları için tıklayın.

Otonom araç yarışı görevi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Ödül Kazananlar Nasıl Belirleniyor?

Otonom araç kategorisinde yarışacak araçların yaklaşık 100 metrelik parkuru, yol kenarında ve sonunda bulunan engellere çarpmadan, sürücüsüz tamamlaması gerekiyor. Takımlara üç çıkış hakkı verilecek yarışta, parkuru en kısa sürede başarıyla tamamlayan takım ödüllendirilecek.

Elektromobil ve hidromobil kategorilerinin final sonuçları için tıklayın.

Teknoloji

Günümüzde farklı DNA araştırmalarında yaygın olarak kullanılan polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) nedir ve nasıl çalışır?

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde Arduino kartı Tinkercad internet sitesi üzerinden kodlayarak, bir robot eli hareket ettirmek için kullanacağımız flex sensor ve servo motoru nasıl kontrol edebileceğimizi öğreniyoruz.