Fizik-Kimya-Matematik
Prof. Dr. Azer Kerimov
01/10/2020 - 13:47

Ayın Matematik Sorusu - Ekim 2020

Kırk haramiler mağarada Ali Baba’ya her birinde en az bir altın sikke bulunan birkaç kese veriyorlar. 

Kırk haramiler mağarada Ali Baba’ya her birinde en az bir altın sikke bulunan birkaç kese veriyorlar. Kurallara göre Ali Baba mağaradan sadece her birinde eşit sayıda altın sikke bulunan keselerle çıkabilir (mağaradan tek bir keseyle de çıkılabiliyor). Bunun için Ali Baba bazı keselerdeki altın sikkeleri çıkarıp kırk haramilere geri verebiliyor. Örnek olarak başlangıçta içlerinde sırasıyla 3, 3, 3, 3, 7, 2 sikke bulunan altı kese varsa Ali Baba 7 sikke içeren keseden 4 sikke çıkardıktan sonra ilk beş keseyle mağaradan çıkabilir ve bu durumda toplam 15 altın sikke almış olur. Kırk haramiler, Ali Baba’nın mağaradan en fazla 77 altın sikke çıkarmasını garantilemek için başlangıçta keselere toplamda en fazla kaç altın sikke koyabilirler?

 

Çözümünüzü göndermek için tıklayın.

Çözümü ile birlikte gönderilmeyen cevaplar değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

Ayın matematik sorusunu doğru çözen ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenecek 7 kişiye TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediyoruz.

TÜBİTAK popüler bilim kitapları hakkında detaylı bilgi için: https://esatis.tubitak.gov.tr/

 

Fizik-Kimya-Matematik

Matematik problemsiz olmaz, tıpkı hayat gibi. Peki, matematikte karşımıza çıkan problemlerin günlük hayatta karşılaştığımız problemlerden farkı nedir?

Güneş ve Dünya arasındaki elektromanyetik enerji akışına atmosferik radyasyon denir. Peki atmosferik radyasyona ne sebep olur?