Fizik-Kimya-Matematik
Prof. Dr. Azer Kerimov
04/10/2021 - 09:31

Ayın Matematik Sorusu - Ekim 2021

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Ekim 2021 sorusu yayınlandı.

50 cüce sıraya dizilmiştir. Bir cücenin sol cebinde a, sağ cebinde b fındık varsa bunu (a, b) olarak gösterelim. Sıradaki cücelerin ceplerindeki fındık sayıları

(0,0), (0,1), (0,2), ... , (0,9), (1,0), (1,1), ... , (1,9), (2,0), (2,1), ... , (4,8), (4,9)

şeklindedir (Sıradaki birinci cücenin fındığı bulunmuyor ve sonuncu cücenin sol cebinde 4, sağ cebinde ise 9 fındık var.). Keloğlan bir kurala uyarak cüceleri yeniden sıraya dizecektir. Kurala göre, sırada ceplerindeki fındık sayıları (x,y) ve (s,t) olan herhangi iki ardışık cücenin ya x ve s sayıları aynı olup y ve t sayılarının farkı ±1 olması ya da y ve t sayılarının aynı olup x ve s sayılarının farkının ±1 olması gerekiyor.

Keloğlan, cüceleri bu kurala göre yeniden sıraya dizmek için en az kaç cücenin sıradaki yerini değiştirmek zorundadır?

 

 

Çözümünüzü göndermek için tıklayın.

Çözümü ile birlikte gönderilmeyen cevaplar değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

Ayın matematik sorusunu doğru çözen ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenecek 7 kişiye TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediyoruz.

TÜBİTAK popüler bilim kitapları hakkında detaylı bilgi için: https://esatis.tubitak.gov.tr/

Fizik-Kimya-Matematik

g kuvveti terimi, bir nesnenin “birim kütlesinin” maruz kaldığı, ağırlık hissi uyandıran “mekanik” kuvveti ifade etmek için kullanılır.

Sıcaklık ve ısı kavramları benzer çağrışımlar yaptığı için günlük yaşamda sıkça ve yanlış şekilde birbirinin yerine kullanılır.