Fizik-Kimya-Matematik
Prof. Dr. Azer Kerimov
02/09/2021 - 12:45

Ayın Matematik Sorusu - Eylül 2021

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Eylül 2021 sorusu yayınlandı.

Çiftlikteki cüceleri ziyaret eden Keloğlan, susamış atına su vermek istiyor. Cüceler çiftlikteki depoda 300 litre su bulunduğunu, suyun her biri en fazla 6 litre su içeren şişelerde saklandığını ve her şişenin üzerinde o şişenin ne kadar su içerdiğinin (Şişelerdeki su miktarları tam sayı olmayabilir.) yazılı olduğunu söylüyorlar. Keloğlan her şişenin ne kadar su içerdiğini inceledikten sonra depodan birkaç şişe seçip, seçilmiş şişelerdeki suyun tamamını atına verecektir. Keloğlan’ın amacı, atına 30 litreye mümkün olan en yakın miktarda su vermektir (Bu miktar 30 litreden daha az ya da daha fazla olabilir.). Depodan seçilecek şişelerdeki toplam su miktarı litre olmak üzere, Keloğlan = |T– 30| sayısının en az kaç olmasını garantileyebilir? 

Örnek olarak, depodaki bir şişenin 1 litre, iki şişenin her birinin 1,5 litre, kalan 74 şişenin her birinin 4 litre su içerdiği durumda Keloğlan’ın yapabileceği en iyi seçim = 29,5 ve = 0,5 olacaktır.

 

 

Çözümünüzü göndermek için tıklayın.

Çözümü ile birlikte gönderilmeyen cevaplar değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

Ayın matematik sorusunu doğru çözen ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenecek 7 kişiye TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediyoruz.

TÜBİTAK popüler bilim kitapları hakkında detaylı bilgi için: https://esatis.tubitak.gov.tr/

 

Fizik-Kimya-Matematik

İlkokulda hepimiz defterimize Türkiye haritasını çizmiş ve renklendirmişizdir. Peki aynı haritayı birbirine komşu şehirler farklı renkte olacak şekilde boyamak için en az kaç renge ihtiyaç duyarız?

Bu yazıda matematiğin gücünden ve fizik ile arasındaki sıkı ilişkiden bahsediyoruz.