Fizik-Kimya-Matematik
Prof. Dr. Azer Kerimov
02/11/2021 - 16:16

Ayın Matematik Sorusu - Kasım 2021

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Kasım 2021 sorusu yayınlandı.

Çiftlikte yaşayan 88 cücenin her birinin en az bir arkadaşı vardır. Bu cücelerden 44 tanesi dürüst olup her zaman doğru, 44 tanesi ise yalancı olup her zaman yalan söyler. Keloğlan çiftliği ziyaret ettiğinde çiftlikteki cücelerden 44 tanesi Keloğlan’a “Benim tüm arkadaşlarım dürüsttür.”, 44 tanesiyse “Benim tüm arkadaşlarım yalancıdır.” der. Buna göre, çiftlikte bir dürüst ve bir yalancı cüceden oluşan arkadaş ikililerinin sayısı en az kaç olabilir?

 

Çözümünüzü göndermek için tıklayın.

Çözümü ile birlikte gönderilmeyen cevaplar değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

Ayın matematik sorusunu doğru çözen ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenecek 7 kişiye TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediyoruz.

TÜBİTAK popüler bilim kitapları hakkında detaylı bilgi için: https://esatis.tubitak.gov.tr/

Fizik-Kimya-Matematik

Bilim kurgu filmlerinde yapay yer çekimiyle ilgili sahnelere rastlamış olabilirsiniz. Peki, gerçekte bu mümkün olabilir mi?

İsmini ABD televizyonlarında 1963-1976 yılları arasında yayınlanan Let’s Make a Deal (Bir Anlaşma Yapalım) isimli yarışma programının sunucusundan alan Monty Hall problemi aslında basit bir olasılık sorusuydu. Birçok insanın kafasını karıştıran bu problemi gelin birlikte inceleyelim.