Sağlık
Fatma Gönen
27/04/2022 - 12:00

Beslenme Şeklimiz Boyumuzun Uzamasını Etkiler mi?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Gönen, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde büyüme çağındaki çocukların boyunun daha uzun olmasına ve yetişkinlikte boy uzunluğunu korumaya yardımcı olabilecek besinlerden bahsediyor.

Boyumuzun uzunluğu büyük ölçüde genetik faktörlere bağlı. Ancak çevresel faktörler özellikle de beslenme boyumuzu etkiliyor. Ergenlik döneminin sonunda boy uzaması durduktan sonra da bazı besinler, kemiklerin ve eklemlerin sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlayarak boy uzunluğunun korunmasına yardımcı olabiliyor. Bunun için ihtiyaç duyulan beslenme ögelerini, besin değeri açısından zengin gıdaları tüketerek alabiliriz. 

Peki büyüme çağındaki çocukların boyunun daha uzun olmasına ve yetişkinlikte boy uzunluğunu korumaya yardımcı olabilecek besinler neler? Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Gönen, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde bu soruyu cevaplıyor.

Bilim Genç sesli yayınlarını SoundCloud, YouTube, Spotify, Google ve Apple podcast kanallarımız üzerinden dinleyebilir ve güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için kanallarımızı takip edebilirsiniz.

 

Bu sesli yayını
bilim genç sesli yayin spotifybilim genç sesli yayin apple
bilim genç sesli yayin googlebilim genç sesli yayin google

 

Hazırlayan ve Seslendiren Hakkında:
Fatma Gönen
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Sağlık

Yürümek sağlığımız için önemli bir aktivite. Yavaş yürümek yerine tempolu yürüyüşü tercih edenlerdenseniz size güzel bir haberimiz var: Tempolu yürüyüşün biyolojik yaşlanmayı yavaşlattığı belirlendi.

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. Tercih süreci 5 Ağustos’a kadar devam edecek. Biz de Bilim Genç olarak bu süreçte günümüzde popüler olan bölümlerden birkaçını sizlere tanıtacağız. Bilim Genç’i takip etmeyi unutmayın!