Teknoloji
Dr. Tuba Sarıgül
19/02/2020 - 16:34

Cep Telefonunuzun İçinde Neler Var?

Araştırmacılar cep telefonlarındaki nadir elementlerin miktarını belirlemek için iPhone marka bir cep telefonunu parçalayıcıdan geçirdi.

Araştırmacılar cep telefonlarındaki nadir elementlerin miktarını belirlemek için iPhone marka bir cep telefonunu parçalayıcıdan geçirdi. Bu çalışmayla geri dönüşümün öneminin vurgulanması amaçlanıyor.

Cep telefonlarının üretiminde 60’dan fazla element kullanılıyor. Bunların büyük kısmı ise doğada nadir olarak bulunan elementler.

İngiltere’deki Plymouth Üniversitesinden araştırmacılar, cep telefonlarının hangi elementlerden oluştuğunu belirleyebilmek için bir iPhone’u parçalayıcıdan geçirerek toz hâline getirdi. Daha sonra 500ºC’deki sodyum peroksit isimli çok güçlü bir yükseltgen madde (yükseltgen madde tepkimeye girdiği diğer maddelerin elektron vererek yükseltgenmesini sağlar) ile karıştırdılar. Elde edilen çözelti detaylı olarak analiz edilerek cep telefonlarının üretiminde hangi elementlerden ne kadar kullanıldığı belirlendi.

 

 

University of Plymouth

Sonuçta deneyde kullanılan cep telefonunun 33 g demir, 13 g silisyum, 7 g krom içerdiği belirlendi. Ayrıca cep telefonu 90 mg gümüş ve 36 mg altın da barındırıyor. Doğada nadir olarak bulunan elementlerden ise 900 mg tungsten, 70 mg kobalt, 70 mg molibden, 160 mg neodim ve 30 mg praseodim içeriyor.

Altın ve gümüş değerli metallerden. Cep telefonlarının üretiminde değerli metallerin yanı sıra doğada nadir olarak bulunan yaklaşık 40 farklı element kullanılıyor. Bu metallerin madenlerden çıkarılması ve saflaştırılarak cevherlerinden ayrılması hayli zor.

Geçen yıl dünya genelinde 1,5 milyara yakın cep telefonu üretildi. Bu sayının her geçen yıl arttığı düşünülürse cep telefonlarının ve diğer elektronik cihazların geri dönüştürülmesinin önemi daha iyi anlaşılabilir.

 

Kaynak:

Teknoloji

Bilim Genç olarak Roketsan Mikro Uydu Fırlatma Sistemi Geliştirme Proje Yürütücüsü ve aynı zamanda İleri Teknolojiler ve Sistemler Grup Başkanlığı Uzay Sistemleri Müdürü olarak görev yapan Dr. Mehmet Ali Ak ile Mikro Uydu Fırlatma Sistemi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Algoritma, belirli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için çözüm yolunun adım adım tasarlanmasıdır.