Uzay
Dr. Mahir E. Ocak
17/07/2020 - 16:48

Çin, Mars’a Uzay Aracı Gönderecek

Çin tarihinde ilk kez Mars’a bir uzay aracı göndermeye hazırlanıyor.

Tianwen-1

Çin tarihinde ilk kez Mars’a bir uzay aracı göndermeye hazırlanıyor. Tianwen-1 adı verilen aracın 20-25 Temmuz tarihleri arasında Hainan Adası’ndan fırlatılması planlanıyor.

Adını eski bir Çince şiirden alan Tianwen-1’in Şubat 2021’de Mars’a ulaşıp yörüngeye girmesi planlanıyor. Nisan 2021’de ise gezegenin üzerine bir araç indirilecek. Uzay aracının bir yıldan, gezegenin yüzeyine inecek aracınsa 90 günden uzun bir süre çalışması bekleniyor.

Hem Mars’ın etrafında dolanacak hem de gezegenin üzerine inecek araçlarda toplam 12 bilimsel ölçüm cihazı var. Araçlardaki bu cihazlar kullanarak Kızıl Gezegen’in atmosferini ve topraklarını incelemek, yüzey haritasını çıkarmak ve gezegendeki su dağılımını tespit etmek gibi farklı görevler gerçekleştirilecek. Ayrıca bugün ya da geçmişte Mars’ta canlıların yaşayıp yaşamadığı hakkında da çalışmalar yapılacak.

Uzay

Başımızı kaldırıp gökyüzüne baktığımızda atmosfer sanki uçsuz bucaksızmış hissine kapılabiliriz. Ancak Dünya’ya uzaydan bakıldığında atmosferin aslında yerküreyi çevreleyen ince bir film gibi olduğu görülür.

Bir karadelik iki mekanizmayla büyür: çevresindeki maddeleri yutarak ve başka karadeliklerle birleşerek.