Uzay
Dr. Mahir E. Ocak
23/05/2021 - 09:00

Çin, Mars’a Yumuşak İniş Yaptı

Çin’e ait Tianwen-1 uydusundan ayrılan, içerisinde bir de yüzey aracı taşıyan bir kondu geçtiğimiz cumartesi günü Mars zeminine yumuşak iniş yaptı.

Zhurong’un gerçek boyutta bir maketinin görüntüsü. Görsel: AP Photo/Ng Han Guan

Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ve Çin geçtiğimiz sene temmuz ayında Mars’a uzay araçları göndermiş ve bu araçların tamamı şubat ayında Mars’a ulaşmıştı.

Çin’e ait uzay aracı Tianwen-1, Mars’ın etrafında yörüngeye girmişti ve üç aydır da uzaydan Kızıl Gezegen’i gözlemliyordu. Geçtiğimiz cumartesi günü uydudan ayrılan bir kondu gezegenin zeminine yumuşak iniş yaptı. 

Çin geçmişte Ay’ın zeminine de yumuşak iniş yapmayı başarmıştı. Ancak Mars’taki zorlu koşular sebebiyle son gelişme çok büyük bir başarı olarak nitelendiriliyor. Çin bu başarısıyla ABD ve Sovyetler Birliği’nden sonra Mars’a yumuşak iniş yapmayı başarabilen üçüncü ülke oldu.

Yaklaşık 125 kilometre irtifada serbest bırakılan kondu yavaşlamak için ilk olarak 200 metrekarelik bir paraşüt açtı. Daha sonra da üzerindeki ters roketleri ateşledi. Kondu, inişi tamamlamadan önce bir süre 100 metre irtifa asılı kalıp zemindeki engelleri belirledi. 

Zhurong’u Mars zeminine taşıyan kondu. Görsel: AP Photo/Ng Han Guan

Kondunun içinde bir de yüzey aracı var. İlk birkaç gün boyunca yüzey aracının sorunsuz çalıştığından emin olmak için çeşitli testler yapılacak. Daha sonra Zhurong adı verilen araç bir rampa üzerinde hareket ederek Kızıl Gezegen’in zeminine inecek. Aracın 90 gün boyunca Mars topraklarında dolaşıp bilimsel çalışmalar yapması planlanıyor. Ufak bir araba büyüklüğünde olan araçta zeminin derinlerine işleyebilen bir radar, bir lazer ve Mars’ın atmosferini ve manyetosferini incelemek için kullanılacak çeşitli sensörler var. 

Uzay

Ozon, canlılar için zararlı olan UVB ışınların Dünya yüzeyine ulaşmasını engelleyen doğal bir gaz tabakasıdır.

Perseverance, ikinci denemesinde Mars’ta kaya örneği toplamayı başardı.