Sosyal Bilimler
Merve Korkmaz
23/04/2020 - 11:42

Evinizde Oturarak Gezebileceğiniz Müzeler

Sanal ortamda gezebileceğiniz birçok müzenin yanı sıra ücretsiz erişebileceğiniz kütüphane ve dergiler, dışarı çıkmadan evinizin sınırlarını aşmanıza hatta başka ülkeleri “ziyaret” etmenize imkân veriyor.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs salgını etkisini sürdürmeye devam ediyor. Uzmanlar “Evde kal!” çağrısı ile virüsün daha da yayılmasını engellemeye çalışıyor.

Bu süreçte birçoğumuz evde yapabileceğimiz etkinliklerin sınırlı olduğunu düşünerek sıkılabiliyoruz. Ancak sanal ortamda gezebileceğiniz birçok müzenin yanı sıra ücretsiz erişebileceğiniz kütüphane ve dergiler, dışarı çıkmadan evinizin sınırlarını aşmanıza hatta başka ülkeleri “ziyaret” etmenize imkân veriyor.

 

Ücretsiz Erişebileceğiniz Kütüphane ve Dergiler

Evde olduğumuz bugünlerde önemli fırsatlardan biri bazı kütüphane ve dergilere ücretsiz erişebilmek. Örneğin TÜBİTAK’ın basılı yayın yapan popüler dergileri Bilim ve Teknik, Bilim Çocuk ve Meraklı Minik’in elektronik versiyonlarının ücretsiz erişime açılmasıyla her yaştan bilimsever, bilim ve teknoloji alanlarındaki güncel gelişmelere kolayca ulaşma imkânı yakaladı. Bu noktada TÜBİTAK’ın dijital popüler bilim dergisi Bilim Genç’e her zaman ücretsiz bir şekilde ulaşabileceğinizi hatırlatalım.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle birçok kütüphane geçici olarak kapatıldı. Ancak bu süreçte çok sayıda kütüphanenin yayınları ücretsiz erişime açıldı. Örneğin dünyanın en büyük kütüphanelerinden biri olan İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi Kütüphanesinin -aralarında ders kitaplarının da olduğu- bazı koleksiyonlarına elektronik ortamda ücretsiz bir şekilde erişilebiliyor.

 

Sanal Ortamda Gezebileceğiniz Müzeler

Ülkemizde ve dünyada birçok müzeyi 360 derece sanal tur sayesinde ziyaret edebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu yazımızda vereceğimiz internet adresleri üzerinden sanal turlara katılabilir ve müzelerde sergilenen eserleri inceleyebilirsiniz. Biz sizin için bu müzelerin birkaçını gezdik ve yorumladık. Şimdi yolculuk sırası sizde!

 

Louvre Müzesi

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/louvre_muzesi.jpg

İstanbul’dan yaklaşık 3,5 saatlik uçuşla ulaşabileceğiniz Fransa’nın gözbebeği Paris’teki Louvre Müzesi yaklaşık on futbol sahası büyüklüğünde bir alanda yer alıyor. İlk devlet müzesi olma özelliği taşıyan Louvre Müzesinde 35.000’e yakın sanat eseri ve 380.000’den fazla antika obje yer alıyor. Louvre Müzesi, dünyanın en zengin resim koleksiyonlarına sahip müzelerinden biri.

 

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/mona_lisa_tablosu.jpg

Louvre Müzesindeki en ünlü sanat eseri, Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosu. Müzede başka birçok önemli koleksiyon da bulunuyor. Bunlardan biri “Antik Mısır Eserleri” bölümü. Louvre Müzesini aşağıdaki bağlantı adresinden sanal ortamda ziyaret edebilirsiniz.

https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne

 

Britanya Müzesi

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/britanya_muzesi.jpg

İngiltere'nin başkenti Londra’daki Britanya Müzesinde farklı ülkelerin tarihine ışık tutan eserler yer alıyor. 1753’te kurulan müzede yaklaşık yedi milyon eser bulunuyor. Britanya Müzesinde Asya, Afrika, Amerika gibi dünyanın dört bir yanından antik çağ ve etnografya koleksiyonları sergileniyor. “Antique Turkey” bölümünde Anadolu coğrafyasından eserler tanıtılıyor.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/rosetta_tasi.jpg

Britanya Müzesinde görebileceğiniz en önemli eserlerden biri Rosetta Taşı. MÖ 196 yılına ait olan taşın üzerinde Mısır Kralı 5. Batlamyus hakkında resmî bir yazı bulunuyor. Yazı hiyeroglif, demotik (o dönemde yerli halk tarafından kullanılan Mısır alfabesi) ve Antik Yunanca olmak üzere üç farklı yazı tipinde taşa kazınmış.

Britanya Müzesini aşağıdaki bağlantı adresinden sanal ortamda ziyaret edebilirsiniz.

https://artsandculture.google.com/streetview/british-museum/AwEp68JO4NECkQ?sv_lng=-0.1270315053275795&sv_lat=51.52004281811421&sv_h=171.27008734148268&sv_p=-42.38635396546089&sv_pid=zJSoxV0OlYMP4J0IBA1hdA&sv_z=1

 

Smithsonian Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/smithsonian_ulusal_havacilik_ve_uzay_muzesi_2.jpg

ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Smithsonian Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi, havacılık ve uzay teknolojilerine meraklı olanların ilgisini çekebilir. Müzede birçok hava ve uzay aracının yanı sıra roket parçaları, uzay kıyafetleri, fotoğraflar gibi havacılık ve uzay ile ilgili ürünler sergileniyor.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/smithsonian_ulusal_havacilik_ve_uzay_muzesi.jpg

2011’de emekliye ayrılan Discovery uzay mekiği, Smithsonian Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesine bağlı Udvar-Hazy Merkezinde sergileniyor.

Aynı merkezde süpersonik yani sesten hızlı hareket eden yolcu uçağı Concorde’u da görebilirsiniz.

Smithsonian Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesini aşağıdaki bağlantı adresinden sanal ortamda ziyaret edebilirsiniz.

https://airandspace.si.edu/anywhere#tour

Sanal turun yanı sıra müzede online olarak ulaşabileceğiniz birçok etkinlik var. Bu etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Zeugma Mozaik Müzesi

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/zeugma_muzesi.jpg

Gaziantep’teki Zeugma Mozaik Müzesinde Roma ve geç antik döneme ait eserler sergileniyor. Müzede yer alan eserler dönemin mimarisini ve yaşam biçimini yansıtıyor. Ayrıca bitki ve hayvan temalarının aktarıldığı mozaikler Zeugma’yı dünyanın en önemli mozaik müzelerinden biri hâline getiriyor. Zeugma Mozaik Müzesinde Roma ve Doğu Roma dönemine ait mozaikler, duvar resimleri, Roma çeşmesi, sütunlar, heykeller, bronz Mars heykeli, mezar stilleri, lahitler ve mimari parçalar sergileniyor. Çingene Kızı mozaiği, Zeugma Mozaik Müzesindeki en önemli eserlerden biri.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/zeugma_muzesi_2.jpg

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/cingene_kizi_mozaigi_0.jpg

Çingene Kızı mozaiği

Zeugma, Gaziantep’te Fırat Nehri’nin kıyısına Romalılar tarafından kurulmuş bir antik kenttir. Zeugma Antik Kenti’nin geçmişi MÖ 300’e dayanıyor. Zeugma, özellikle sanat alanında çok değerli bulunan mozaik döşemelerle dikkat çekiyor.

Zeugma Mozaik Müzesini aşağıdaki bağlantı adresinden sanal ortamda ziyaret edebilirsiniz.

https://www.ktb.gov.tr/TR-96600/muzeler.html

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı birçok müzeyi sanal ortamda ziyaret etmek mümkün. Sanal tur yapabileceğiniz müzelere buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle dışarı çıkmadığımız bugünlerde evinizden keşfedebileceğiniz müze ve kütüphaneler ile ufkunuzu genişletebilirsiniz. İyi eğlenceler!

Kaynaklar:

 

Yazar Hakkında:
Merve Korkmaz
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Öğrencisi

Sosyal Bilimler

Anneannen, annen ve sen... Neden üçünüz de dünyaya farklı pencerelerden bakıyorsunuz? Hiç düşündün mü?

Eylül ayının en beğenilen fotoğrafı Galip Öner’e ait “Sonbaharın Kalbi” olarak belirlendi.