Dünya ve Yaşam
Bilim Genç
02/09/2020 - 18:00

Fotoğraflar Köşesinde Eylül Ayının Konusu “Mevsim Değişimleri”

Bilim Genç olarak yazdan sonbahara geçilen eylül ayında objektiflerinizi çevrenizde fark ettiğiniz değişimlere odaklamanızı istiyoruz.

Schönbrunn Sarayı Parkı/Avusturya

Mevsim geçişlerinde yeryüzünde birçok şey değişir. Örneğin kışa doğru havalar soğur, ağaçlar yapraklarını döker, insanlar kış hazırlıklarına başlar. Yaza doğru ise havalar yavaş yavaş ısınır, ağaçlar yeniden filizlenir ve doğa canlanır.

Biz de Bilim Genç olarak yazdan sonbahara geçilen eylül ayında objektiflerinizi çevrenizde fark ettiğiniz değişimlere odaklamanızı istiyoruz. Örneğin çevrenizdeki ağaçların yapraklarının renk değiştirmesini, hayvan göçlerini, kış hazırlıklarını ya da mevsim meyvelerini fotoğraflayabilirsiniz.

Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #MevsimDeğişimleri etiketini eklemeyi unutmayın. Fotoğraflarınızın açıklama bölümünde ayrıca fotoğrafınızın temasıyla ilgili bilgiler verebilir, fotoğrafınızı nerede ve ne zaman çektiğinizi belirtebilir, fotoğrafınızla ilgili teknik ayrıntılara yer verebilirsiniz.

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde her ay belirlenen konuda gönderilen fotoğraflar arasından seçilenler ayın en beğenilen fotoğrafları galerisinde yayınlanıyor. Fotoğrafların sahiplerine ise TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediliyor.

Dünya ve Yaşam

Kuşlar fiziksel özelliklerine, uçuş amaçlarına ve dış etmenlere bağlı olarak farklı hızlarda uçabilir.

Sakarya Üniversitesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinden iki araştırmacı sadece Bolu’nun Aladağlar bölgesinde yetişen yeni bir bitki türü keşfetti.