Sosyal Bilimler
Bilim Genç
31/08/2018 - 17:17

Fotoğraflar Köşesinde Eylül Ayının Konusu “Sıradışı Tasarımlar”

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde eylül ayında objektiflerinizi halka açık alanlarda rastladığınız ilginç tasarımlara odaklamanızı istiyoruz. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #SıradışıTasarımlar etiketini eklemeyi unutmayın.

Her gün okula giderken yürüdüğünüz caddelerde, memleketinize giderken geçtiğiniz yollarda, ziyaret ettiğiniz bir antik şehrin günümüze kalan yapılarında gözünüze takılan, ilk karşılaşmadan sonra kendine bir kez daha baktıran ilginç tasarımlarla karşılaşmışsınızdır.

Gerek geleneksel gerek modern mimaride alışılmışın dışındaki yapılar, aynı işlevlere sahip benzerlerinden sıyrılmak üzere tasarlanmıştır. Gündelik hayatta sosyal alanlarda telefon kulübelerinde, kaldırımlarda, banklarda, geri dönüştürülerek farklı bir tasarımla yeni işlev kazandırılan gereçlerde, tabela ve reklam panolarında sıradışı tasarımlara rastlayabiliyoruz.

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde eylül ayında objektiflerinizi halka açık alanlarda rastladığınız ilginç tasarımlara odaklamanızı istiyoruz. Her gün yürüdüğünüz yollarda ilginç bir tasarım olmadığını düşünüyorsanız çevrenizi dikkatli bir biçimde gözlemleyebilir ve belki de daha önce fark edemediğiniz ilginç yapılar, levhalar, banklar, sokak aydınlatmaları ve çeşitli tasarımlar ile karşılaşabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #SıradışıTasarımlar etiketini eklemeyi unutmayın. Fotoğraflarınızın açıklama bölümünde ayrıca fotoğrafınızla ilgili teknik ayrıntılara yer verebilir, fotoğrafınızı nerede ve ne zaman çektiğinizi belirtebilirsiniz.

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde her ay belirlenen konuda gönderilen fotoğraflar arasından seçilenler ayın en beğenilen fotoğrafları galerisinde yayınlanıyor. Fotoğrafların sahiplerine ise TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediliyor.

Siz de “Kendimi ifade etmemin en etkili yolu fotoğraf!” diyorsanız, ayın fotoğraf konularını takip etmeyi unutmayın.

Sosyal Bilimler

Bebeklerin ilk kelimeleri “mama”, “baba”, “dede” gibi tekrar eden seslerden oluşur. Peki, dünyanın pek çok yerinde ortak olan bu ve benzeri kelimelerin ebeveynler için kullanılması bir rastlantı mı?

Yolda yürürken kaldırım kenarlarına ya da ağaç diplerine hayvanlar için bırakılan yiyecek ya da su kaplarını görmüşsünüzdür. Yaz aylarında sıcaktan bunalan hayvanlar için su kapları, yiyecek bulmanın zor olduğu kış aylarında ise yiyecek kapları bulundurmak hayvan dostlarımıza yapabileceğimiz küçük iyilikler arasında. Eskiden atalarımız da benzer duygular ve kaygılarla hayvanları, özellikle de hassas bir yapıya sahip olan küçük kuşları, korumak için özel çaba gösterirlerdi. Günümüze kadar gelmiş kuş evleri bunun en güzel örneklerinden biri.