Sosyal Bilimler
Bilim Genç
31/08/2018 - 17:17

Fotoğraflar Köşesinde Eylül Ayının Konusu “Sıradışı Tasarımlar”

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde eylül ayında objektiflerinizi halka açık alanlarda rastladığınız ilginç tasarımlara odaklamanızı istiyoruz. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #SıradışıTasarımlar etiketini eklemeyi unutmayın.

Her gün okula giderken yürüdüğünüz caddelerde, memleketinize giderken geçtiğiniz yollarda, ziyaret ettiğiniz bir antik şehrin günümüze kalan yapılarında gözünüze takılan, ilk karşılaşmadan sonra kendine bir kez daha baktıran ilginç tasarımlarla karşılaşmışsınızdır.

Gerek geleneksel gerek modern mimaride alışılmışın dışındaki yapılar, aynı işlevlere sahip benzerlerinden sıyrılmak üzere tasarlanmıştır. Gündelik hayatta sosyal alanlarda telefon kulübelerinde, kaldırımlarda, banklarda, geri dönüştürülerek farklı bir tasarımla yeni işlev kazandırılan gereçlerde, tabela ve reklam panolarında sıradışı tasarımlara rastlayabiliyoruz.

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde eylül ayında objektiflerinizi halka açık alanlarda rastladığınız ilginç tasarımlara odaklamanızı istiyoruz. Her gün yürüdüğünüz yollarda ilginç bir tasarım olmadığını düşünüyorsanız çevrenizi dikkatli bir biçimde gözlemleyebilir ve belki de daha önce fark edemediğiniz ilginç yapılar, levhalar, banklar, sokak aydınlatmaları ve çeşitli tasarımlar ile karşılaşabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #SıradışıTasarımlar etiketini eklemeyi unutmayın. Fotoğraflarınızın açıklama bölümünde ayrıca fotoğrafınızla ilgili teknik ayrıntılara yer verebilir, fotoğrafınızı nerede ve ne zaman çektiğinizi belirtebilirsiniz.

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde her ay belirlenen konuda gönderilen fotoğraflar arasından seçilenler ayın en beğenilen fotoğrafları galerisinde yayınlanıyor. Fotoğrafların sahiplerine ise TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediliyor.

Siz de “Kendimi ifade etmemin en etkili yolu fotoğraf!” diyorsanız, ayın fotoğraf konularını takip etmeyi unutmayın.

Sosyal Bilimler

COVID-19 salgını nedeniyle bir yıl ertelenen 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları, 24 Ağustos 2021 Salı günü başlayacak ve 5 Eylül’deki kapanış töreni ile sona erecek. Böylece Tokyo’daki olimpiyat organizasyonu da tamamlanmış olacak.

Bu etkinliğimizde üç Sonobe birimi kullanarak altı yüzlü bipiramit yani Toshie’nin mücevherini oluşturuyoruz.