Uzay
Dr. Tuba Sarıgül
06/04/2022 - 17:52

Fotoğraflar Köşesinde Mart Ayının Konusu “Ay”

Bilim Genç olarak nisan ayında objektiflerinizi Ay’a odaklamanızı istiyoruz. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken etiket bölümüne #Ay yazmayı unutmayın. 

Yeni ay, ilk dördün, dolunay, son dördün… Farklı evrelerini gözlemlediğimiz Ay, çok eski çağlardan beri insanlar tarafından farklı amaçlarla örneğin zamanı ölçmek için kullanılıyor.

Aynı zamanda Güneş sistemindeki Dünyaya en yakın gök cismi olan Ay, gökyüzü fotoğrafçılığına ilgi duyan insanlar için önemli bir fotoğraf ögesi. Ay’ın yüzeyinde çok sayıda krater bulunuyor. Ayrıca Ay, Dünya etrafındaki yörünge hareketi sırasında gökyüzünde farklı renklerde ve büyüklüklerde görünebiliyor.

Bilim Genç olarak nisan ayında objektiflerinizi Ay’a odaklamanızı istiyoruz. Siz de uygun ekipmanlar kullanarak Ay’ın üzerindeki farklı yapıları örneğin kraterleri fotoğraflayabilir, Ay’ın özellikle ufka yakın olduğu zamanlardaki eşsiz görüntülerini yakalayabilir, farklı evrelerini kayıt altına alabilir ya da Ay’ı ön plana yerleştireceğiniz bir nesne ile birlikte bir çerçeveye yerleştirerek ilgi çekici fotoğraflar oluşturabilirsiniz.

Eğer teleskop, dijital kamera, lens gibi özel ekipmanlarınız yoksa aşağıda cep telefonunuzla Ay’ın fotoğrafını nasıl çekebileceğinizle ilgili basit öneriler bulabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken etiket bölümüne #Ay yazmayı unutmayın. Fotoğraflarınızın açıklama bölümünde ise fotoğrafınızın temasıyla ilgili bilgiler verebilir, fotoğrafınızı nerede ve ne zaman çektiğinizi belirtebilir, fotoğrafınızla ilgili teknik ayrıntılara yer verebilirsiniz. Fotoğraflarınızı göndermek için tıklayın.

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde her ay belirlenen konuda gönderilen fotoğraflar arasından seçilenler ayın en beğenilen fotoğrafları galerisinde yayınlanıyor. Fotoğrafların sahiplerine ise TÜBİTAK popüler bilim kitabı hediye ediliyor.

Kaynaklar:

Uzay

Doç. Dr. Selçuk Topal, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde uzayzaman dalgalanmalarından bahsediyor. 

Gök adamızın merkezindeki kara delik üç yüzden fazla araştırmacının beş yıla yayılan çabaları sonucunda ilk kez görüntülendi.