Sosyal Bilimler
Dr. Elif Ebren Kaya
03/05/2022 - 09:30

Fotoğraflar Köşesinde Mayıs Ayının Konusu “Güzel Bahçeler”

Bilim Genç olarak mayıs ayında objektiflerinizi “Güzel Bahçeler”e odaklamanızı istiyoruz.

İlkbahar geldi ve havalar ısındı. Bitkilerin ve ağaçların renk renk açan çiçekleriyle çevremiz güzelleşti. Doğanın bizlere sunduğu bu güzellikler kimi zaman insan eliyle adeta bir sanat eseri hâline dönüşür. Kimi zaman ise kendiliğinden güzel bahçeler oluşur. Böyle güzel bahçelere bakmak ise içimizi ferahlatırken ruhumuzu canlandırır ve kış mevsiminin yorgunluğunu üzerimizden atmamıza yardımcı olur.

Biz de Bilim Genç olarak mayıs ayında objektiflerinizi güzel bahçelere odaklamanızı istiyoruz. Örneğin rengarenk çiçek açan bitkilerden veya meyve ağaçlarından oluşan bahçeleri fotoğraflayabilirsiniz. Fotoğraflarınızı göndermek için tıklayın.

Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken etiket bölümüne #GüzelBahçeler yazmayı unutmayın. Fotoğraflarınızın açıklama bölümünde ise fotoğrafınızın temasıyla ilgili bilgiler verebilir, fotoğrafınızı nerede ve ne zaman çektiğinizi belirtebilir, fotoğrafınızla ilgili teknik ayrıntılara yer verebilirsiniz.

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde her ay belirlenen konuda gönderilen fotoğraflar arasından seçilenler ayın en beğenilen fotoğrafları galerisinde yayınlanıyor. Fotoğrafların sahiplerine ise TÜBİTAK popüler bilim kitabı hediye ediliyor.

Sosyal Bilimler

Satranç köşesinde bu ay Nisan 2022 probleminin çözümüne ve Mayıs 2022 problemine yer veriyoruz.

Mart ayının en beğenilen fotoğrafları, Ezgi Nur Öztosun’a ait "Kayıkçı" ile Merve Karaduman’a ait "Koca Yaşlı Ağaç" olarak belirlendi.