Dünya ve Yaşam
Ayşenur Okatan
05/01/2021 - 08:47

Fotoğraflar Köşesinde Ocak Ayının Konusu “Evimizdeki Bitkiler”

Ocak ayında objektiflerinizi evinizde yetiştirdiğiniz bitkilere odaklamanızı istiyoruz. 

Yemyeşil ağaçlar, çimenler ve çiçekler arasında dolaşmak, gezmek ve hava almak gün içinde rahatlamak için yaptığımız şeylerden sadece birkaçı. Fakat hem kışın gelmesi hem de yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle dışarıda yapabileceğimiz etkinlikler hayli azaldı. Yine de evde büyüttüğümüz bitkilerle doğayı daha yakından hissedebiliriz.

Yeşil yapraklı veya rengarenk çiçekli bitkilerden oluşan saksı bitkileri evde görsel bir şölen sunmanın yanı sıra stresi azaltıyor, dikkati artırıyor ve evde ılımlı bir atmosfer oluşturarak günün daha verimli geçmesini sağlıyor. Benjamin, kauçuk, kılıç eğrelti otu ve kurdele çiçekleri gibi bitkiler de evin içindeki hava kalitesini artırıyor.

Biz de Bilim Genç olarak ocak ayında objektiflerinizi evinizde yetiştirdiğiniz bitkilere odaklamanızı istiyoruz. Bunun için evde büyüttüğünüz saksı bitkilerini ya da farklı nesnelerle bu bitkileri bir araya getirerek oluşturduğunuz kompozisyonları fotoğraflayabilirsiniz.

Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #EvimizdekiBitkiler etiketini eklemeyi unutmayın. Fotoğraflarınızın açıklama bölümünde ayrıca fotoğrafınızın temasıyla ilgili bilgiler verebilir, fotoğrafınızı nerede ve ne zaman çektiğinizi belirtebilir, fotoğrafınızla ilgili teknik ayrıntılara yer verebilirsiniz.

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde her ay belirlenen konuda gönderilen fotoğraflar arasından seçilenler ayın en beğenilen fotoğrafları galerisinde yayınlanıyor. Fotoğrafların sahiplerine ise TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediliyor.

Dünya ve Yaşam

Bilim insanları Myanmar’da 100 milyon yıl önce soyu tükenmiş yeni bir tür çiçekli bitki keşfetti.

Aralık ayının en beğenilen fotoğrafları Rümeysa Ergün’e ait “Mavi ile Beyaz” ve Zeynep Sökmen’e ait “Kırmızı Kar Tanem” olarak belirlendi.