Sağlık
İlay Çelik
13/03/2015 - 10:33

Gereksiz ve Aşırı Antibiyotik Kullanımı Neden Zararlıdır?

Antibiyotikler daha önce insanların ölümüne sebep olan pek çok hastalığı yenmemizi sağlayarak hayatımızı kurtaran çok önemli ilaçlar.

Antibiyotikler daha önce insanların ölümüne sebep olan pek çok hastalığı yenmemizi sağlayarak hayatımızı kurtaran çok önemli ilaçlar. Ancak doğru kullanılmadıklarında ciddi bir tehlike oluşturabiliyorlar. Antibiyotiklerin gereksiz ya da aşırı kullanımı antibiyotik direnci kazanan bakterilerin yayılmasını hızlandırır. Bakteriler genetik değişiklikler sonucunda belirli bir antibiyotikten etkilenmez hale gelebilir. Buna bakterinin bir antibiyotiğe karşı direnç kazanması ya da direnç geliştirmesi denir. Aslında bir bakterinin bir antibiyotiğe direnç kazanması normal bir olaydır. Ancak aşırı antibiyotik kullanımı, şans eseri bu tür bir özellik kazanan bakterilerin antibiyotiğe karşı dirençli olmayan bakteriler arasından seçilmesine neden olur. Çünkü diğer bakteriler antibiyotikten dolayı ölürken dirençli bakteri hızla çoğalır. Bu da yaşamaya devam eden yeni bakteri soyunun kolayca yayılmasına ve hastalığın, artık o antibiyotikle tedavi edilemeyen daha tehlikeli bir çeşidinin ortaya çıkmasına neden olur. Birçok antibiyotiğe direnç kazanan bakteriler daha da büyük tehlikeler yaratabilir.

Sağlık

Stresli olduğumuz zamanlarda, üzgün, yalnız ya da canımız sıkkınken genellikle kendimizi yemek yerken buluyoruz.

Bilim insanları keseli canlılarda yeni bir tür T hücresi reseptörü keşfetti. Keşfedilen reseptöre γμ (gama-mi) T hücresi reseptörü adı verildi.