Teknoloji
Namdar Gürsönmez
13/03/2017 - 11:58

Güneş Enerjisi Dönüşüm İstasyonu

Yaş:
13
Zorluk:
Orta

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemelerden yararlanarak güneş enerjisinin hareket enerjisine, ışık enerjisine ve kimyasal enerjiye dönüştüğü bir düzenek tasarlayacağız.

Güneş gözeleri, yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan biri olan güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren düzeneklerdir. Güneş gözesinde elektronlar güneş ışığından aldıkları enerjiyle harekete geçer ve böylece elektrik akımı oluşur. Tek bir güneş gözesinin ürettiği elektrik akımı çok küçüktür. Bu nedenle güneş panellerinde çok sayıda güneş gözesi bulunur.

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemelerden yararlanarak güneş enerjisinin hareket enerjisine, ışık enerjisine ve kimyasal enerjiye dönüştüğü bir düzenek tasarlayacağız.

 

Nelere İhtiyacımız Var? 

 • 1 adet 25 cm x 50 cm boyutlarında maket karton
 • 3 adet 60 mm x 60 mm - 4,2 V - 100 mA güneş gözesi
 • 3 adet 1 cm x 14 cm boyutlarında plastik boru
 • 1 adet 3 V’luk mini DC motor
 • 3 adet mini anahtar
 • 6 adet PET şişe kapağı
 • 1 adet 3 V’luk LED ampul
 • 1 adet mini güneş enerjili bahçe lambası
 • 1 adet pipet
 • İletken tel
 • 1 adet 1 cm x 1 cm x 7 cm boyutlarında kablo kanalı
 • 1 adet plastik pervane
 • Tanıtıcı etiketler
 • Silikon tabancası ve silikon
 • Kalem
 • Cetvel
 • Makas
 • Maket bıçağı
 • Katı yapıştırıcı

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/02_gorsel_etkinlik_malzemeleri_.jpg

 

Uyarı:

Kesici ve delici aletler dikkatli kullanılmalıdır.
Silikon tabancasını kullanırken dikkatli olunmalıdır.
 

Ne Yapıyoruz?

1. 25 cm x 50 cm boyutlarındaki maket kartonun alt ve üst tarafında, aralarında 15’er cm olacak şekilde görseldeki gibi altı adet delik açalım.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/gorsel_1.1__9.jpg

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/gorsel_1.2__9.jpg

 

2. PET şişe kapaklarını görseldeki gibi 25 cm x 50 cm boyutlarındaki maket kartonun alt kısmına silikon ile sabitleyelim.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/gorsel_2.1__3.jpg

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/gorsel_2.2__4.jpg

3. 1 cm x 14 cm boyutlarındaki plastik boruları maket kartonun üst bölümünde açtığımız deliklere silikon ile sabitleyelim.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/gorsel_3.1__4.jpg

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/gorsel_3.2__5.jpg

 

4. İletken tel ile güneş gözelerinin bağlantılarını yapalım. Güneş gözeleri doğru akım üretir. Kırımızı renkli iletken teli gözenin (+) kutbuna, siyah renkli iletken teli de gözenin (-) kutbuna bağlayalım ve telleri boruların içinden geçirelim. Güneş gözelerini plastik borulara görseldeki gibi sabitleyelim.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/gorsel_4.1__6.jpg

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/gorsel_4.2__6.jpg

 

5. Mini anahtarları maket karton üzerine görseldeki gibi sabitleyelim ve alt kısımda güneş gözelerinden gelen iletken teller ile bağlantılarını yapalım.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/gorsel_5.1__4.jpg

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/gorsel_5.2__3.jpg

 

6. 1 cm x 1 cm x 7 cm boyutlarındaki kablo kanalını, mini DC motoru, LED ampulü ve güneş enerjili bahçe lambasının içinden çıkardığımız pilin şarj edildiği bölümü maket karton üzerinde daha önce açtığımız deliklere görseldeki gibi silikon ile sabitleyelim.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/gorsel_6.1__6.jpg

 

. 1 cm x 1 cm x 7 cm boyutlarındaki kablo kanalını ve mini DC motoru birinci güneş gözesinin önündeki deliğe silikon ile sabitleyelim. İletken telleri kablo kanalından geçirerek DC motor ve mini anahtar arasındaki bağlantıları yapalım.

. Güneş enerjili bahçe lambasındaki şeffaf koruyucuda makas ile LED ampulün bacaklarının geçebileceği bir delik açalım. LED ampulü, şeffaf koruyucuya yerleştirelim ve ikinci güneş gözesinin önündeki deliğe silikon ile sabitleyip iletken teller ile LED ampul ve mini anahtar arasındaki bağlantıları yapalım. Şeffaf koruyucunun içindeki iletken telleri pipetten geçirerek gizleyelim. LED ampulü mini anahtara bağlarken LED ampulün uzun bacağına kırmızı renkli (+) kutuptan gelen iletken teli, kısa bacağına ise siyah renkli (-) kutuptan gelen iletken teli bağlayalım.

 . Güneş enerjili bahçe lambasında pilin şarj edildiği bölümü ise üçüncü güneş gözesinin ön kısmındaki deliğin üzerine silikon ile sabitleyelim ve iletken tellerle mini anahtara bağlayalım.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/gorsel_6.2__6.jpg

 

Plastik pervaneyi mini DC motor miline takalım. Tanıtıcı etiketleri de dönüşüm istasyonunun ilgili bölümlerine görseldeki gibi yapıştıralım.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/gorsel_6.3__3.jpg

 

7. Güneş enerjisi dönüşüm istasyonunu, güneş ışınlarını iyi alabileceği bir yere koyalım.

 

Ne Oldu?

Mini anahtarları kapalı konuma getirdiğimizde güneş gözeleri güneş enerjisini elektik enerjisine dönüştürmeye başlayacaktır.

 .DC motor birinci güneş gözesinden elde edilen elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştürerek plastik pervaneyi hızla döndürür.

. LED ampul ikinci güneş gözesinden elde edilen elektrik enerjisini ışık enerjisine dönüştürür.

. Üçüncü güneş gözesinden elde edilen elektrik enerjisi ise güneş enerjili bahçe lambasının pilinde kimyasal enerjiye dönüşür.

 

 

Teknoloji

Hidroelektrik Santral Bileşenlerinin Yerli Olarak Tasarımı ve Üretimi (MİLHES) projesiyle hidroelektrik santrallerinde yer alan bileşenlerden bazıları yerli olarak tasarlandı ve üretildi.

Blokzincir geliştiricisi, blokzincir teknolojisi için gereken uygulamaları yazılım ve programlama dillerini kullanarak geliştiren kişidir.