Fizik-Kimya-Matematik
Dr. Elif Ebren Kaya
22 Temmuz 2022 - 9:30

Havacılık ve Uzay Mühendisliğini Tanıyalım

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. Tercih süreci 5 Ağustos’a kadar devam edecek. Biz de Bilim Genç olarak bu süreçte günümüzde popüler olan bölümlerden birkaçını sizlere tanıtacağız. Bilim Genç’i takip etmeyi unutmayın!

Bilim Genç olarak günümüzde popüler olan bölümlerden birkaçını sizlere tanıtacağız.

Havacılık ve Uzay Mühendisleri Ne Yapar?

Havacılık ve uzay mühendisleri; uçak, helikopter, roket, füze gibi hava araçları ile uydu gibi uzay taşıtlarının tasarımı, üretimi, testleri, performansları ve araştırma-geliştirme çalışmaları ile ilgilenir. 

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümlerinde Hangi Araştırmalar Yapılır?

Havacılık ve uzay mühendisliği bölümlerinde bulunan öğretim elemanları, hava ve uzay uçuş araçlarının analizi, tasarımı, üretimi ve testi dâhil olmak üzere havacılık ve uzay alanlarında araştırmalar yapar.

Neden Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümünü Seçmeliyim?

Uçaklar, insansız hava araçları, uydular, rüzgâr türbinleri gibi yüksek teknoloji gerektiren ürünlerin ülkemizde tasarlanıp üretilmesi önemli. Eğer siz de havacılık ve uzay çalışmalarına meraklıysanız bu bölümü seçebilirsiniz!

Havacılık ve Uzay Mühendisleri Nerelerde Çalışabilir?

  • TÜBİTAK, ASELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ-TAİ ve TUSAŞ-TEİ gibi kuruluşlarda tasarım ve üretim mühendisliği alanlarında;
  • Türk Hava Yolları, özel havayolu şirketleri, Türk Hava Kurumu gibi kuruluşlarda bakım ve onarım mühendisliği alanlarında;
  • Yerli ve yabancı havayolu şirketlerinde hava taşıtları işletmeciliği alanında;
  • Türk Hava Kuvvetleri’ne ait ikmal ve bakım merkezlerinde çalışma imkânı bulabilirler.

Daha Fazlası…

  • Ayrıca disiplinler arası eğitim alan mezunlar, enerji ve otomotiv gibi farklı mühendislik alanlarında da çalışabilirler.
Paylaş

Fizik-Kimya-Matematik

Herhangi O merkezli, r yarıçaplı bir çemberin çevre uzunluğunun 2πr’ye eşit olduğunu hepimiz biliriz. Peki ama bu sayı nasıl elde ediliyor? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Tasarla ve Yap köşesinin bu projesinde uygun malzemeler ile bir hoparlör yapıyoruz.