Sosyal Bilimler
Dr. Mahir E. Ocak
18/05/2015 - 17:29

İlk Eskimolar Alaska’nın Kuzey Yamacı’ndan Göç Etmiş

Northwestern Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yaptığı çalışmalar, ilk Eskimoların Kuzey Kutbu’nun doğu bölgelerine Alaska’dan Grönland’a doğru doğu yönünde göç ettiği düşüncesini destekliyor.

Ayrıca sonuçlar Alaska’nın Kuzey Yamacı’ndan farklı zamanlarda iki ayrı göç dalgası olduğunu da gösteriyor. Dr. M. G. Hayes ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları American Journal of Physical Anthropology’de yayımlandı.

Araştırmacılar, Alaska’nın Kuzey Yamacı’ndaki sekiz ayrı topluluktan 151 gönüllünün mitokondriyal DNA örneklerini incelemiş. Mitokondriyal DNA sadece anneden çocuğa geçiyor ve nesilden nesile geçerken fazla değişikliğe uğramıyor. Elde edilen sonuçlar, Kuzey Kutbu’na özgü gen gruplarının tamamının Kuzey Yamacı topluluklarında da bulunduğunu gösteriyor. Bu durum Paleo-Eskimo ve Neo-Eskimo olarak adlandırılan Kuzey Kutbu toplulukları ile çağdaş Alaska yerlilerinin yakın akraba olduğunu gösteriyor.

Sosyal Bilimler

77 yaşında bir kadının 7 yaşında bir erkeğe resmî olarak rakip olduğu bir turnuva maçı izliyorsanız muhtemelen bu bir satranç maçıdır.

Sevgili gençler, önce geçen ay sorduğumuz problemin çözümüne bakalım.