Sağlık
Fatma Gönen
09/09/2022 - 17:51

İnsülin Direnci ve İnsülin Duyarlılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Gönen, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde insülin duyarlılığını iyileştirmenin yolları hakkında bilgi veriyor.

İnsülin, pankreas tarafından salgılanan bir hormon. Kandaki glikoz seviyesi insülin sayesinde kontrol ediliyor. İnsülinin başlıca rolü ise vücudumuzun temel enerji kaynağı olan glikozun kan dolaşımımızdan hücrelere geçmesini sağlamak.

Bu süreç vücudumuz için çok önemli. Çünkü kandaki glikoz oranının yüksek olması, vücutta ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Ancak bazı durumlarda hücreler insüline doğru şekilde yanıt vermeyi durduruyor. Bu durum insülin direnci olarak isimlendiriliyor.

İnsülin duyarlılığı ise hücrelerin insüline ne kadar duyarlı olduğunu ifade ediyor. İnsülin direnci ve insülin duyarlılığı madalyonun iki yüzü gibi. İnsülin direnciniz varsa insülin duyarlılığınız düşüktür. İnsülin duyarlılığınız yüksekse insülin direnciniz düşüktür. İnsülin duyarlılığını iyileştirmek, genel olarak insülin direnci ve diyabet dâhil birçok hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabiliyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Gönen, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde insülin duyarlılığını iyileştirmenin yolları hakkında bilgi veriyor.

Bilim Genç sesli yayınlarını SoundCloud, YouTube, Spotify, Google ve Apple podcast kanallarımız üzerinden dinleyebilir ve güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için kanallarımızı takip edebilirsiniz.

 

Bu sesli yayını
bilim genç sesli yayin spotifybilim genç sesli yayin apple
bilim genç sesli yayin googlebilim genç sesli yayin google
 

 

Kaynaklar:
 
Hazırlayan ve Seslendiren Hakkında:
Fatma Gönen
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Sağlık

Bir gece yarısı ansızın uyanıp herhangi bir şekilde hareket edemediğiniz oldu mu?

Fatma Gönen, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde demir eksikliğinin ne olduğunu, neden ortaya çıktığını ve belirtilerini anlatırken demiri hangi besinlerden alabileceğimizle ilgili beslenme önerileri veriyor.