Teknoloji
Bilim Genç
12/12/2014 - 16:49

Karalama Makinesi

Yaş:
12
Zorluk:
Kolay

Merhaba arkadaşlar. Bu etkinliğimizde kâğıt bardak (veya süt kutusu), pil, kablo, boya kalemleri gibi evde kolayca bulabileceğiniz malzemeler ve eski bir oyuncağın ya da cihazın motoru ile (motoru satın da alabilirsiniz) bir karalama makinesi yapacağız.

Karalama makinesinde, motorun ucuna bağlayacağımız bir ataşı pervane gibi kullanacağız. Makinemiz dairesel şekilde hareket ederek geçtiği yerlerde iz bırakacak. Etkinliği yaparken farklı boylara sahip kalem ve daha hızlı ya da daha yavaş çalışan motor kullanarak yalnızca dairesel değil birbirinden farklı şekillere sahip çizimler elde edebiliriz.

Etkinliğin yapım aşamalarını fotoğraflardan adım adım takip edebilirsiniz.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

 • 1 adet motor (1.5V)
 • 1 adet kalem pil
 • 3-4 adet ataş
 • Krokodil kablolar (veya bağlantı kabloları)
 • Kabloaçar (veya makas)
 • Bant
 • Keçeli kalemler
 • Kâğıt bardak (veya süt kutusu)
 • Karton kutu kapağı
 • Makas
 • A4 kâğıtlar

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/malz_0.png

Etkinliğin yapılışı:

1. Keçeli kalemlerimizi kâğıt bardağın ayakları olacak şekilde bardağa bantlayalım. Kalemlerin ucunu makinemizi çalıştırana kadar kapalı tutalım.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/1_15.png

2. Düzeneğin üzerine karton kutu kapağından kestiğimiz parçayı yapıştıralım. Bu parçanın üzerine pil ve motordan oluşan devremizi kuracağız.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/2_15.png

3. Ataşlardan birini motora bantlayalım. Ataş yerine başka ufak bir cisim de kullanabiliriz. Makinemiz motorun bu ataşı döndürmesi ile hareket edecek.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/3_9.png

4. Pilin iki ucuna, krokodil kabloları bağlamamızı kolaylaştıracak ataşları bantlayalım.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/4_8.png

5. Pili ve motoru kartonun üstüne bantla yapıştıralım. Sıkı bir şekilde bağlamaya özen gösterelim, yoksa motorun dönmesiyle birlikte devremiz savrulabilir.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/5_3.png

6. Şimdi de motordan gelen kabloların uçlarını kabloaçar yardımı ile açalım ve pili ve motoru krokodil kablolarla birbirine bağlayalım. Motor çalışmaya başlayacaktır. Fazla kabloları makinenin gövdesine bantlayabiliriz.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/6_1.png

7. Makinemiz artık kullanıma hazır. Kalemlerin uçlarını çıkaralım, makinemizi beyaz A4 kâğıdı üzerine bırakalım ve nasıl bir şekil çizdiğine bakalım.

Teknoloji

Siber güvenlik uzmanları, bilgi sistemlerindeki verileri yetkisiz erişimden, yasa dışı kopyalamadan ve hırsızlıktan koruyan kişilerdir. Peki siber güvenlik uzmanları hangi özelliklere sahiptir?

ABD’li mucit Elisha Otis, gerektiğinde devreye girerek kabinin düşmesini engelleyecek bir emniyet freni icat ederek asansörleri insanlar için güvenli hâle getirdi.