Uzay
Prof. Dr. Levent Kurnaz
13/10/2021 - 17:30

Mars'ın Yüzeyinde Görev Yapan Uzay Araçları

Bir önceki sesli yayınımızda Mars’ın yüzeyine inen uzay araçlarından bahsetmiştik. Bu bölümde ise Prof. Dr. Levent Kurnaz, şu anda Mars’ın yüzeyinde  görev yapan uzay araçları hakkında bilgi veriyor.

Mars’ın yüzeyinde şu anda NASA’nın 26 Kasım 2011’de Mars’a gönderdiği ve 6 Ağustos 2012’den beri görev yapan Curiosity, 5 Mayıs 2018’de Mars’a gönderdiği ve 26 Kasım 2018’den beri görev yapan InSight, 30 Temmuz 2020’de Mars’a gönderdiği ve 18 Şubat 2021’den beri görev yapan Perseverance uzay araçları bulunuyor. Ayrıca Çin Uzay Ajansının 23 Temmuz 2020’de Mars’a gönderdiği ve 14 Mayıs 2021’de görevine başlayan Zhurong adlı uzay aracı da Mars’ın yüzeyindeki çalışmalarına devam ediyor.

 Peki bu araçların teknik özellikleri neler? Bu araçlar Mars’ta neleri araştırıyor? Gelecekte başka hangi uzay araçlarının Mars’ta görev yapması bekleniyor? Prof. Dr. Levent Kurnaz, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde bu soruları cevaplıyor.

Bilim Genç sesli yayınlarını SoundCloud, Spotify, Google ve Apple podcast kanallarımız üzerinden dinleyebilir ve kanallarımızı takip ederek güncel içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Bu sesli yayını
bilim genç sesli yayin spotifybilim genç sesli yayin apple
bilim genç sesli yayin googlebilim genç sesli yayin google

 

Hazırlayan ve Seslendiren Hakkında:

Prof. Dr. Levent Kurnaz
Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü
Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

 

Uzay

Güneş’in bugüne kadar elde edilebilmiş en yüksek çözünürlüklü fotoğrafları yayınlandı.

James Webb Uzay Teleskobu otuz yıl aradan sonra Neptün’ün halkalarını net biçimde görüntüledi.