Uzay
Dr. Mahir E. Ocak
25/02/2021 - 17:06

Mars’tan İlk Sesler Dünya’ya Ulaştı

NASA tarafından Mars’a gönderilen Perseverance uzay aracının Mars’ta kaydettiği sesler Dünya’ya ulaştı.

Bu yıl Mars araştırmaları açısından hayli hareketli geçiyor. Geçtiğimiz temmuz ayında Birleşik Arap Emirlikleri, Çin ve ABD tarafından uzaya fırlatılan araçların tamamı sorunsuz bir biçimde yolculuklarını tamamladı. İlk olarak 9 Şubat’ta Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait Amal, daha sonra 10 Şubat’ta Çin’e ait Tianwen-1 ve son olarak 18 Şubat’ta ABD’ye ait Perseverance Mars’a ulaştı. Amal ve Tianwen-1, Kızıl Gezegen’in etrafında yörüngeye girdi. Perseverance ise doğrudan Mars’ın zeminine indi.

Perseverance’ın Kızıl Gezegen’in zeminine inişi sırasında uzay araştırmaları açısından bir ilk de yaşandı. Perseverance, üzerindeki beş ayrı kamerayla tüm sürecin filmini çekti. Dünya’ya ulaşan görüntülerde paraşütün açılması ve uyduyu yavaşlatan tersine roketlerin çalışması görülüyor. Ayrıca kameralar alçalma sırasında Mars’ın yüzeyini de görüntülüyor.

Perseverance’ın üzerinde kameralar ve bilimsel ölçüm cihazlarının yanı sıra bir de mikrofon bulunuyordu. Araç Jezero Krateri’ne indikten sonra bu mikrofonla ses kayıtları da almaya başladı. Dünya’ya ulaşan ilk kayıtta cihazın kendi çıkardığı gürültünün yanı sıra hafif bir esintinin sebep olduğu sesler de duyuluyor. 

 

 

Perseverance’ın Mars’a inişi sırasında çektiği görüntülere ve Kızıl Gezegen’in zemininde kaydettiği seslere ulaşmak için tıklayın.

Uzay

Mars’ın iç yapısını inceleyen InSight’ın topladığı veriler, Kızıl Gezegen’in çekirdeğinin yarıçapının 1.810-1.860 kilometre olduğunu gösteriyor.

Prof. Dr. Levent Kurnaz Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde asteroit madenciliğini anlatıyor.