Teknoloji
Bilim Genç
04/03/2015 - 11:59

MEB 9. Uluslararası Robot Yarışması

Bu yıl Millî Eğitim Bakanlığı tarafından dokuzuncusu düzenlenecek Uluslararası Robot Yarışması için başvurular açıldı.

Bu yıl Millî Eğitim Bakanlığı tarafından dokuzuncusu düzenlenecek Uluslararası Robot Yarışması için başvurular açıldı. TÜBİTAK’ın da destek verdiği, lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan ekiplerin katılacağı yarışmaya, 2 Mart - 26 Nisan 2015 tarihleri arasında elektronik ortamda kayıt yaptırılabilecek. Yarışma “Çanakkale Savaşlarının 100. Yıldönümü Anma Törenleri Etkinlikleri” nedeniyle 13-14-15 Mayıs 2015 tarihlerinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hasan Mevsuf Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek. Temalı, çizgi izleyen, sumo, mini sumo, hareketli robot (robotino) ve serbest robot olmak üzere altı farklı kategoride yapılacak yarışmaya liseliler iki öğrenci ve bir danışman öğretmen ile katılabilecek. Üniversiteliler için ise danışman öğretmen zorunluluğu aranmıyor. Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgilere http://robot.meb.gov.tr internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji

Güneş enerjisini doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren elektronik düzenekler güneş gözesi olarak adlandırılır. Peki güneş tarlaları nedir?

Akıllı makineler insanlar gibi yenilikçi ve sıra dışı düşünüp sanat eserleri ortaya koyabilir mi? Yani yapay zekâ "sanatkâr" olabilir mi?