Uzay
Doç. Dr. Selçuk Topal
15/09/2022 - 11:09

Meteor Yağmurları Nasıl Oluşur ve Ne Zaman Gözlenir?

Doç. Dr. Selçuk Topal, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde meteor yağmurlarının nasıl oluştuğundan ve yıl içerisinde hangi zamanlarda gözlendiğinden bahsediyor.

Halk arasında yıldız kayması olarak da bilinen meteor yağmurları yılın belirli zamanlarında gözlenir. Peki meteor yağmurları nasıl oluşur? Ateş topu ve bolit kavramlarının meteorlarla ilişkisi nedir? Farklı tür meteor yağmurları nasıl isimlendirilir? Meteor yağmurları yılın hangi zamanlarında gerçekleşir? Doç. Dr. Selçuk Topal, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde bu soruları cevaplıyor.

Bilim Genç sesli yayınlarını SoundCloud, YouTube, Spotify, Google ve Apple podcast kanallarımız üzerinden dinleyebilir ve güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için kanallarımızı takip edebilirsiniz.

Bu sesli yayını
bilim genç sesli yayin spotifybilim genç sesli yayin apple
bilim genç sesli yayin googlebilim genç sesli yayin google

 

Kaynaklar: 

 

Hazırlayan ve Seslendiren Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Topal
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fizik Bölümü
Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Anabilim Dalı
 

Uzay

Güneş sisteminde başıboş dolaşan çok sayıda gök taşı var. Bu gök taşlarının bazıları gelecekte bir gün Dünya’ya çarpabilir ve büyük yıkımlara sebep olabilir.

2023’te uzaya gönderilmesi planlanan Türk uzay yolcusunun eğitim ve uzaya yolculuk süreçleri konusunda Axiom Space Şirketi ile Fransa’da gerçekleştirilen Uluslararası Uzay Kongresi’nde iş birliği anlaşması imzalandı.