Fizik-Kimya-Matematik
Dr. Zeynep Bilgici
07/01/2016 - 16:32

Periyodik Tabloda 7. Periyot Tamamlanıyor

Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC), periyodik tablodaki 113, 115, 117 ve 118 numaralı elementlerin bulunduğuna dair verilerin yeterli olduğunu açıkladı

Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC), periyodik tablodaki 113, 115, 117 ve 118 numaralı elementlerin bulunduğuna dair verilerin yeterli olduğunu açıkladı. Böylece 7. periyottaki eksik elementler tamamlanmış oldu.

Doğada bulunan en ağır element 92 protona sahip uranyumdur. Bilim insanları atom çekirdeğine daha fazla tanecik ekleyerek nükleer füzyon tepkimeleriyle daha ağır elementler yapabiliyor. Fakat bu yöntemle elde edilen “süper ağır elementlerin” yarı ömürleri hayli kısa oluyor. Dolayısıyla da çok kısa bir süre var olup hemen bozunuyorlar.

Bu elementlerin varlığını gösteren pek çok çalışma yapılıyor. IUPAC çalışmalarda elde edilen verileri değerlendiriyor, veriler yeterli bulunursa elementlere resmi bir isim ve sembol verilmesi ile ilgili işlemleri başlatıyor. Bu yolla, periyodik tablodaki en son güncelleme 2011 yılında 114 ve 116 numaralı elementlerin eklenmesi ile yapıldı.

Periyodik tablonun 7. periyodunda yer alan yeni elementlerle ile ilgili çalışmaları değerlendiren IUPAC, 113 numaralı elementin varlığının Japonya’daki Riken Enstitüsü’nde; 115, 117 ve 118 numaralı elementlerin varlığının ise Rusya’daki Dubna Nükleer Araştırmalar Enstitüsü ile ABD’deki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’nda yapılan deneylerde kanıtlandığını açıkladı. Böylece atom numaralarının basamak değerlerini ifade eden ununtrium (Uut), ununpentium (Uup), ununseptium (Uus) ve ununoctium (Uuo) geçici isimleri verilmiş olan 113, 115, 117 ve 118 numaralı elementlerin resmi isimlendirme sürecini başlattı.

Bu yeni elementler mitolojiden ya da mineral, ülke, kişi vb. adlarından esinlenilerek isimlendirilecek, önerilen isimler onaylandıktan sonra semboller belirlenecek ve böylece yeni elementler periyodik tablodaki yerlerini alacak.

Kaynak:

Fizik-Kimya-Matematik

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Eylül 2020 sorusu yayınlandı.

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Ağustos 2020 sorusunu doğru çözenler belli oldu.