Teknoloji
Cumhur Torun
14/04/2021 - 17:30

PictoBlox ile Gerçek Zamanlı Duygu Durumunu Tespit Ediyoruz

Yaş:
15
Zorluk:
Orta

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde PictoBlox programı ile gerçek zamanlı duygu durumunu tespit eden bir uygulama oluşturuyoruz.

Bilmekte Fayda Var!

Yapay zekâ sistemleri eğitimden sağlığa, endüstriden bankacılığa birçok alanda kullanılıyor. Bu sistemler verilen bilgilere göre tahmin yapmaya çalışıyor. Örneğin birçok kişinin farklı duygu durumlarını içeren fotoğraflardan oluşan bir veri seti ile eğitilen bir yapay zekâ modeli, kendisine daha sonra sunulan ve veri seti içinde bulunmayan bir fotoğrafın duygu durumunu tespit edebiliyor. Üzerinde eğitildiği veri seti ne kadar büyük olursa, bir yapay zekâ algoritmasının performansı da o derece iyi oluyor. Ancak yapay zekâ algoritmalarını büyük veri setleri ile görece kısa sürede eğitmek işlem gücü yüksek bilgisayarlar ile mümkün olabiliyor. Günlük hatta kullandığımız normal bilgisayarlar ile bu tür algoritmaları eğitmek ise çok uzun zaman alabiliyor. Ancak biz bu etkinliğimizde büyük veri setleri ile daha önce eğitilmiş modelleri kullandığımız için yüz tanıma işlemini zaman kaybetmeden gerçekleştirebiliriz.

Blok tabanlı kodlama, sürükle-bırak yöntemi ile çalışan görsel bir programlama türüdür.

Son yıllarda yüz tanıma, görüntü işleme, nesne tanıma gibi konularda çalışabilecek blok tabanlı yapay zekâ programları geliştirildi. Biz de Tasarla ve Yap köşesinin yeni etkinliğinde bu programlardan biri olan PictoBlox ile gerçek zamanlı duygu durumunu tespit eden basit bir uygulama oluşturuyoruz.

Nelere İhtiyacımız Var?

  • İnternet bağlantısı olan bilgisayar
  • Web kamerası

Ne Yapıyoruz?

Öncelikle PictoBlox programını https://thestempedia.com/product/pictoblox/ adresinden indirelim ve kayıt işlemini gerçekleştirelim. Ardından gerçek zamanlı duygu durumunu tespit etmek için bir uygulama oluşturalım. Bu adımları aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

Ne Oldu?

 

Bu etkinlikte blok tabanlı bir yapay zekâ programı olan PictoBlox’un yüz tanıma eklentisini kullanarak kameradaki kişinin duygu durumunu tespit ettik. Bunun için kullandığımız uygulama daha önce farklı duygu durumuna sahip kişilerin fotoğraflarından oluşan bir veri seti ile eğitilmişti. Bu sayede daha kısa sürede ve daha kolay bir şekilde basit yapay zekâ uygulamaları geliştirebilirsiniz.

 

Teknoloji

Gelişen elektronik, haberleşme ve bilgisayar teknolojileri ile birlikte Mars araştırmaları da hız kazandı. Peki Mars’a bugüne kadar hangi uzay araçları gönderildi?

Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması, bu yıl 13-17 Eylül 2021 tarihleri arasında Kocaeli-Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi’nde gerçekleştiriliyor.