Sağlık
Fatma Gönen
12/05/2022 - 18:16

Sağlıklı Gözlere Sahip Olmak İçin Tüketmemiz Gereken Besinler

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Gönen, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde göz sağlığını destekleyen besin ögelerini ve bu maddeleri hangi besinlerden alabileceğimizi anlatıyor.

Yeterli ve dengeli beslenme; katarakt, sarı nokta hastalığı olarak da bilinen makula dejenerasyonu ve göz kuruluğu gibi görme sorunlarını önlemeye yardımcı olabiliyor.

Araştırmalar lutein ve zeaksantin isimli antioksidanların; A, C ve E vitaminlerinin; omega-3 yağ asitlerinin ve çinkonun göz sağlığı için hayli önemli olduğunu gösteriyor. Bu besin ögeleri açısından zengin yiyecekleri tüketmek, sağlıklı gözlere sahip olmamıza ve bazı göz hastalıklarından korunmamıza yardımcı oluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Gönen, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde göz sağlığını destekleyen besin ögelerini ve bu maddeleri hangi besinlerden alabileceğimizi anlatıyor.

Bilim Genç sesli yayınlarını SoundCloud, YouTube, Spotify, Google ve Apple podcast kanallarımız üzerinden dinleyebilir ve güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için kanallarımızı takip edebilirsiniz.

 
Bu sesli yayını
bilim genç sesli yayin spotifybilim genç sesli yayin apple
bilim genç sesli yayin googlebilim genç sesli yayin google
 

 

Hazırlayan ve Seslendiren Hakkında:
Fatma Gönen
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Sağlık

Yeni tanıştığımız bir kişinin ses tonuna göre o kişiyle ilgili bir ilk izlenim ediniyoruz. Ayrıca ses tonu insanların duygu durumu hakkında da fikir verebiliyor. Peki ses tonumuz kişisel özelliklerimizle ilgili neler söylüyor?

Bir gece yarısı ansızın uyanıp herhangi bir şekilde hareket edemediğiniz oldu mu?