Fizik-Kimya-Matematik
Kıvanç Çefle
04/08/2020 - 12:22

Satranç - Ağustos 2020

Sevgili gençler, önce, geçen ay sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım: Viktor Holst - Skakbladet, 1905.

Sevgili gençler,

Önce, geçen ay sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım:

Viktor Holst
Skakbladet, 1905
 
Beyaz oynar, üç hamlede mat eder.

 

Eğer siyahın 1…Şxb1 oynamasına izin verilirse üç hamlede mat zor görünüyor. Örneğin 1. Vc6? Şxb1 2. Vc2+ Şa2  ve beyaz üçüncü hamlede mat edemiyor. Üzerinde durulabilecek bir başka anahtar hamle adayı 1. Ac3. Hem 1…Şxb1 hem de 1…Şa2 önlenmiş oluyor. Ama 1…b4/d4xc3 ve üç hamlede mat yine gözükmüyor. 1. Şc2’ye karşı da 1…d3+ var.

Bu irdelemelerden sonra çözüme geçebiliriz:

1. Vh1!

Tehdit: 2. Ad2+ Şa2 3. Vb1 mat.

Siyah şahın kaçış karelerinden birini (burada b1) denetim altına alan hamleler kurgu sanatında pek hoş karşılanmaz. Acaba kurgucu bu zayıflığı bir şekilde telafi edebilmiş mi? İki varyant üzerinde durabiliriz:

a)1…Şa2 2. Ad2 ve 3. Vb1 mat.

b)1…a2 2. Va8! Bu uzun menzilli geriye dönüş (switchback) hamlesi siyahı zugzwanga düşürüyor. 2…Şxb1 ve arkasından 3. Vh1 mat.

İkinci varyantta vezirin uzun çapraz üzerindeki gidiş ve geliş hareketleri güzel bir etki bırakıyor. Bazı okurlar 1. Vh1! anahtar hamlesini bulmuşlar ama 1…a2’ye karşı beyazın nasıl oynayacağını yazmamışlar. Bu çözümleri doğru kabul etmedik.

Temmuz 2020 problemini Atakan Erdem, Arafat Haykır, Berk Nuri Özen, Yunus Emre Çiftçi, Haydar Ata Karahisarlı, Ataberk Bahtiyar, Ahmed Receb Demirel, Enes Sağlam, Tolga Kerim Sargın, Ahmet Serdar Baykoz, Celal Güvenir isimli okurlarımız çözmüşler. Kendilerini tebrik ediyoruz.

Gelelim sizin çözeceğiniz probleme:

Otto Wurzburg
St. John Globe, 1896
Dördüncülük ödülü

Beyaz oynar, üç hamlede mat eder.

Bir ay sonra görüşmek üzere…

 

Çözümünüzü göndermek için tıklayın.

Yazar Hakkında:
Prof. Dr. Kıvanç Çefle, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyesidir. Boş zamanlarında satranç problemleri kurmaktadır. Bunlardan bazıları önemli uluslararası problem dergilerinde yayımlanmıştır.

Fizik-Kimya-Matematik

Matematikte bazı pozitif tam sayıların pozitif bölenleri toplamı, sayının kendisinin iki katına eşittir. Bu tür sayılara “mükemmel sayı” denir.

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 29. Bilim Olimpiyatları birinci aşama sınavı başvuruları 27 Mayıs’ta sona eriyor.