Fizik-Kimya-Matematik
Kıvanç Çefle
02/12/2020 - 15:19

Satranç - Aralık 2020

Geçen ay sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım. Size, deneme hamleleri ile öne çıkan bir problem sormuştuk.

Sevgili gençler,

Geçen ay sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım. Size, deneme hamleleri ile öne çıkan bir problem sormuştuk.

Gerhard Latzel
Die Schwalbe, 1956
Beşinci Şeref Mansiyonu

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder.

Beyaz atın yapacağı herhangi bir hamle ( 1. A) 2. Ve4 mat tehdidini oluşturur. Evet ama tahtanın ortasındaki bir at sekiz farklı kareye gidebilir. Peki bunlardan hangisi doğru? Denemekten başka çare yok:

1.Af6? d5!
1.Axd6? g2!
1.Ac5? dxc5!
1.Ac3? Şd4!
1.Ad2? Şe6!
1.Af2? gxf2!
1.Axg3? Şf4!

İlk yedi denememiz başarısız oldu. Anahtar hamle: 1. Ag5! d5 2. Vf6 mat. Anahtar hamle sonrasındaki oyunun ne kadar fakir olduğu dikkatinizi çekmiştir. Genelde varyasyonların zenginliği bir problemin değerini artıran unsurlardandır. Problemimizde bu eksiklik deneme hamlelerinin çokluğu ile telafi edilmiş. Üstelik deneme hamleleri, anahtar hamle ile birlikte “at tekerleği” ya da “at çarkı” (knight wheel) olarak bilinen bir motif oluşturuyor. Atın üzerinde durduğu e4 karesinin merkezini deneme ve anahtar hamlelerde oynadığı bütün karelerin (f6, d6 vs.) merkeziyle birleştirirseniz çark ya tekerlek benzeri bir şekil oluştuğunu görürsünüz. Motif, ismini buradan alıyor.

Kasım 2020 problemini Arafat Haykır, Mümtaz Ulaş Keskin, Atakan Erdem, Ahmet Bayrak, Emre Akharman, Arda Ummak, Murat Şahin, Aylin Kurtul, Ahmet Furkan Oral, Ahmet Emre Gürdal, İrem Nur Ünverdi, İlkay Kartal, Burak Kaan Sarıhan ve Efe İhsan Taş isimli okurlarımız çözmüşler. Kendilerini tebrik ediyoruz.

Gelelim bu ayın problemine:

Cyril Kipping
Manchester City News, 1911

Beyaz oynar, üç hamlede mat eder.

Bir ay sonra görüşmek üzere…

 

Çözümünüzü göndermek için tıklayın.

Yazar Hakkında:
Prof. Dr. Kıvanç Çefle, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyesidir. Boş zamanlarında satranç problemleri kurmaktadır. Bunlardan bazıları önemli uluslararası problem dergilerinde yayımlanmıştır.

Fizik-Kimya-Matematik

Liverpool Üniversitesinden matematikçiler, bir pizzayı merkezden geçen doğrular ile kesmek yerine daha farklı bir geometrik tasarım geliştirdiler. 

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Aralık 2021 sorusu yayınlandı.