Skip to content Skip to navigation

Sinemanın Sihirli Değneği: Görsel Efektler

Dr. Vedat Güntay
27/09/2018 - 09:25

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan ve hatta “Yok böyle bir şey, bu kadar da olmaz!” dedirten görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar ve farklı görsel efekt yöntemleri sayesinde sinema salonlarında ve ekran karşısında izleyebiliyoruz. Gerçek hayattaki süreçler fizik kurallarına uymak zorunda olsa da sinemanın kendi değişen kurallarını oluşturduğu söylenebilir. Günümüzde sinema filmlerinde yoğun olarak kullanılan görsel efekt tasarımı uygulamaları gerçek hayatta hiç deneyimlenmemiş hayali evrenleri ve karakterleri karşımıza çıkarıyor. Bu farklı ve yaratıcı uygulamalar, geleceğe dair öngörülerimizi şekillendiriyor. Peki, görsel efekt tasarımı nedir?

Görsel efekt tasarımı sanat ve tasarım alanlarını bilim ve teknoloji ile bir araya getiren bir yöntemdir ve geçmişi yaklaşık yüz yıl öncesine dayanır. Görsel efekt tasarımı uygulamalarının sinemada yaygın olarak kullanılmaya başlanması bilgisayarın icadı ve gelişmesiyle mümkün oldu. Özellikle 1980’li yılların sonrasında kullanılan dijital yöntemler sinemadaki anlatım tarzında yeni bir dönemin başlamasına yol açtı. Görsel efektlerin ilk örneklerinde foto-grafik yöntemler kullanılıyordu. Günümüzde ise görsel efektler tamamen bilgisayar ortamında, uzman tasarımcıların kullandığı özel yazılımlar aracılığıyla ve bilimsel tasarım teknikleri ile yapılıyor. Dijital görsel efekt tasarımı ve animasyonu olarak adlandırılan bu uygulama yöntemi sayesinde geçmişte tasarlanması ve kurgulanması mümkün olmayan fantastik ve kurgusal sahneler oluşturulabiliyor. Animasyon filmlerinden uzun metrajlı filmlere, televizyon yapımlarından reklamlara, bilgisayar oyunlarından sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi etkileşimli uygulamalara, sanat ve bilimi bir araya getiren görsel efekt tasarımı medya ve görsel iletişim tasarımı alanında kilit rol oynuyor.

Geçmişte görsel efektler çoğunlukla büyük bütçeli bilim kurgu ve süper kahraman filmlerinde kullanılıyordu. Günümüzde ise diğer film türlerinde ve çeşitli televizyon yapımlarında yaygın olarak uygulanıyor. Bu uygulamalarda sadece görsel anlatımı zenginleştirmek amaçlanmıyor. Aynı zamanda anlatılan hikâye görsel olarak destekleniyor, üretimi sınırlayan etkenler azaltılabiliyor, filmlerin yapım maliyetleri düşürülebiliyor.

Görsel efekt tasarımının sinema ve televizyonda ne gibi değişimlere yol açtığını, üretim öncesinden son aşamaya kadar yapım aşamalarını, yapımların planlanmasını, yapım bütçesinin oluşturmasını, farklı çekim tekniklerini ve yapım türlerini detaylı bir bakış açısıyla bir yazı dizisi şeklinde ele alacağız.

Görsel efekt tasarımı hakkında genel bilgileri edindiğimiz bu yazıdan sonraki bölümlerde, bu konuyla ilgili detayları sanatsal ve bilimsel yaklaşımla açıklayarak, görsel efekt tasarımını anlamaya çalışacağız. Bir sonraki yazımızda sinemadaki ilk görsel efekt tasarımı denemeleri ve ilk uygulamaların yapım aşamaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında
Dr. Vedat Güntay
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

“Makineler insanların zekâlarını kullanarak yaptıkları işleri benzer şekilde yerine getirebilir mi?” sorusuyla başlayan yapay zekâ çalışmaları 1950’lerden beri popülerliğini artırarak devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Yapay zekâ teknolojilerinden bazıları artık satranç turnuvalarında satranç ustalarını yenebiliyor, yüzleri tanıyabiliyor, hastalıkları teşhis edebiliyor hatta araç kullanabiliyor. Peki yapay zekâ teknolojileri bu işleri nasıl başarıyor?

Bilgisayar ve İnternet

Kuantum bilgisayarları üzerine araştırmalar yapan bir grup Google araştırmacısı kuantum üstünlüğüne ulaştıklarını -klasik bilgisayarlar tarafından yapılması pratikte imkânsız bir hesabı bir kuantum bilgisayarıyla yaptıklarını- açıkladı.

Bilgisayar ve İnternet

Gençlerin ve çocukların öğrenmesini kolaylaştıracak sanal gerçeklik uygulamaları ve bilgisayar oyunları geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapan Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Tüzün ile söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı başvuruları başladı. Başvurular 31 Ekim’e kadar devam ediyor. Proje desteği almaya hak kazanan başvurulara ait sonuçların ise önümüzdeki şubat ayında açıklanması planlanıyor.

Bilgisayar ve İnternet

Son zamanlarda özellikle robot teknolojileri alanında sıkça yararlanılan yapay zekâyla ilgili araştırmalar yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin ile yapay zekâ üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

Günlük hayattan aşina olduğumuz bilgisayarlar bir insanın yıllarca uğraşsa bile bitiremeyeceği işleri saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyor. Ancak çalışma ilkeleri klasik fizikle açıklanan bu bilgisayarların kapasiteleri sınırlı. Gelecekte belirli işlemleri klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı yapabilen kuantum bilgisayarların geliştirilebileceği düşünülüyor

Bilgisayar ve İnternet

4. CodeFest programlama yarışması 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Üsküdar Amerikan Lisesi’nde gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen kriptoloji yaz okulları başvuruları 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Özellikle gençlerin yakından takip ettiği, çevrimiçi bir ortam olarak tanımlanan sosyal medya adeta dijital dünyamız haline geldi. Gençler gün boyu -hatta geceleri- sosyal medya aracılığı ile sosyal ilişkiler kuruyor, bilgi ediniyor ve çeşitli konularda paylaşımlarda bulunuyor. Peki, sosyal medyayı bu kadar yoğun kullanmanın, sağladığı çeşitli faydaların yanı sıra, olumsuz etkileri de olabilir mi?