Teknoloji
Dr. Vedat Güntay
27/09/2018 - 09:25

Sinemanın Sihirli Değneği: Görsel Efektler

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar sayesinde izleyebiliyoruz.

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan ve hatta “Yok böyle bir şey, bu kadar da olmaz!” dedirten görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar ve farklı görsel efekt yöntemleri sayesinde sinema salonlarında ve ekran karşısında izleyebiliyoruz. Gerçek hayattaki süreçler fizik kurallarına uymak zorunda olsa da sinemanın kendi değişen kurallarını oluşturduğu söylenebilir. Günümüzde sinema filmlerinde yoğun olarak kullanılan görsel efekt tasarımı uygulamaları gerçek hayatta hiç deneyimlenmemiş hayali evrenleri ve karakterleri karşımıza çıkarıyor. Bu farklı ve yaratıcı uygulamalar, geleceğe dair öngörülerimizi şekillendiriyor. Peki, görsel efekt tasarımı nedir?

Görsel efekt tasarımı sanat ve tasarım alanlarını bilim ve teknoloji ile bir araya getiren bir yöntemdir ve geçmişi yaklaşık yüz yıl öncesine dayanır. Görsel efekt tasarımı uygulamalarının sinemada yaygın olarak kullanılmaya başlanması bilgisayarın icadı ve gelişmesiyle mümkün oldu. Özellikle 1980’li yılların sonrasında kullanılan dijital yöntemler sinemadaki anlatım tarzında yeni bir dönemin başlamasına yol açtı. Görsel efektlerin ilk örneklerinde foto-grafik yöntemler kullanılıyordu. Günümüzde ise görsel efektler tamamen bilgisayar ortamında, uzman tasarımcıların kullandığı özel yazılımlar aracılığıyla ve bilimsel tasarım teknikleri ile yapılıyor. Dijital görsel efekt tasarımı ve animasyonu olarak adlandırılan bu uygulama yöntemi sayesinde geçmişte tasarlanması ve kurgulanması mümkün olmayan fantastik ve kurgusal sahneler oluşturulabiliyor. Animasyon filmlerinden uzun metrajlı filmlere, televizyon yapımlarından reklamlara, bilgisayar oyunlarından sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi etkileşimli uygulamalara, sanat ve bilimi bir araya getiren görsel efekt tasarımı medya ve görsel iletişim tasarımı alanında kilit rol oynuyor.

Geçmişte görsel efektler çoğunlukla büyük bütçeli bilim kurgu ve süper kahraman filmlerinde kullanılıyordu. Günümüzde ise diğer film türlerinde ve çeşitli televizyon yapımlarında yaygın olarak uygulanıyor. Bu uygulamalarda sadece görsel anlatımı zenginleştirmek amaçlanmıyor. Aynı zamanda anlatılan hikâye görsel olarak destekleniyor, üretimi sınırlayan etkenler azaltılabiliyor, filmlerin yapım maliyetleri düşürülebiliyor.

Görsel efekt tasarımının sinema ve televizyonda ne gibi değişimlere yol açtığını, üretim öncesinden son aşamaya kadar yapım aşamalarını, yapımların planlanmasını, yapım bütçesinin oluşturmasını, farklı çekim tekniklerini ve yapım türlerini detaylı bir bakış açısıyla bir yazı dizisi şeklinde ele alacağız.

Görsel efekt tasarımı hakkında genel bilgileri edindiğimiz bu yazıdan sonraki bölümlerde, bu konuyla ilgili detayları sanatsal ve bilimsel yaklaşımla açıklayarak, görsel efekt tasarımını anlamaya çalışacağız. Bir sonraki yazımızda sinemadaki ilk görsel efekt tasarımı denemeleri ve ilk uygulamaların yapım aşamaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında
Dr. Vedat Güntay
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü

Teknoloji

Güneş enerjisini doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren elektronik düzenekler güneş gözesi olarak adlandırılır. Peki güneş tarlaları nedir?

Akıllı makineler insanlar gibi yenilikçi ve sıra dışı düşünüp sanat eserleri ortaya koyabilir mi? Yani yapay zekâ "sanatkâr" olabilir mi?