Sağlık
Dr. Özlem Ak İkinci
10/02/2015 - 09:18

Susuzluğa Ne Kadar Dayanabiliriz?

Organların uygun şekilde işlevini devam ettirebilmesi için her gün ter, idrar ve dışkı yoluyla kaybedilen suyun aynı miktarlarda vücuda tekrar alınması gerekir.

Çok sıcak hava koşullarında yetişkin bir insan sadece ter ile neredeyse 1,5 litreye yakın su kaybeder. Böyle bir günde susuz kalındığında karşılaşılan en önemli sağlık problemi ise vücut sıcaklığının artmasının neden olduğu sıcak çarpmasıdır. Susuz kalındığında başta ağız kuruluğu olmak üzere, idrarda koyuluk ve daha keskin bir koku görülür. Ardından sersemlik, tepki verme süresinde yavaşlama gibi belirtiler ortaya çıkar. Daha ileriki aşamalarda cilt rengi grimsi mavi bir renge dönüşür. Normal koşullar altında yani bulunulan ortamın aşırı sıcak veya soğuk olmadığı ya da aşırı güç harcanmadığı durumlarda bir insan 3-5 gün susuz kalabilir. Kişinin sağlık durumuna da bağlı olarak bu süre birkaç gün uzayabilir. Mayo Klinik tarafından tavsiye edilen günlük su tüketimi 8 bardak. Ancak bu konuda tartışmalar sürüyor. Kimi uzmanlara göre daha az miktarda su içilmesi gerekirken, kimi uzmanlar günde 10 bardak ya da daha fazla su içilmesi gerektiğini söylüyor.

Sağlık

COVID-19 insanlık tarihinde yaşanan birçok salgından sadece biri. Peki diğer salgın hastalıklara ne oldu?

Hem kendi bilişsel sürecimizi izleyebilmek hem de başka insanların ne düşündüğünü tahmin etme becerisine sahip olmak başka insanlarla olan ilişkilerimizi düzenlememize ve sosyal ortamımıza uyum sağlayabilmemize yardımcı oluyor.