Teknoloji
Ayşenur Okatan-Erhan Balıkçı
05/07/2021 - 09:30

Türkiye’nin İlk Yerli Grafen Üretim Tesisini Yakından Tanıyalım

Nanografi Nano Teknoloji firması ile 2020 yılında kurulan Türkiye’nin ilk grafen seri üretim tesisi hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Grafen, karbon atomlarının birbirlerine altıgen oluşturacak şekilde bağlandığı tek katmanlı bir malzemedir. Grafen, günümüzde yaygın şekilde kullanılan bakır, gümüş ya da silisyum gibi malzemelere göre daha üstün fiziksel özelliklere sahip. Bu yüzden kullanım alanı her geçen gün genişliyor.

2011 yılında faaliyetlerine başlayan Nanografi Nano Teknoloji şirketi de yeni nesil ürünler olarak bilinen karbon nanotüp, grafen, nanoink (nanomürekkep) ve diğer kompozit malzemelerin üretimi üzerine çalışıyor. 2020 yılında ise firma Ankara’da Türkiye’nin ilk grafen seri üretim tesisini kurdu.

Biz de Bilim Genç olarak Nanografi Nano Teknoloji firması ile 2020 yılında kurulan Türkiye’nin ilk grafen seri üretim tesisiyle hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

 

Teknoloji

Sıcaklığı ölçmek için kullandığımız termometreyi ilk kim icat etti? Termometreler hangi prensiplere göre çalışır? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Yeni bilim videomuzda otonom araçların nasıl çalıştığını öğreniyoruz.