Teknoloji
Ayşenur Okatan
17/12/2021 - 17:06

Türksat 5B Uydusunun Uzay Macerası Başlıyor!

Türksat 5B uydusu 19 Aralık 2021 tarihinde uzaya fırlatılıyor.

Türksat 5B

Türksat 5B uydusu, 19 Aralık Pazar günü Türkiye saati ile 06.58’de ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden SpaceX şirketine ait Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılacak

TÜRKSAT mühendislerinin desteği ile ASELSAN tarafından tasarlanıp üretilen haberleşme ekipmanlarının da kullanıldığı Türksat 5B uydusunun kütlesi 4,5 ton, çalışma ömrü ise 37 yıl. Dokuz farklı kapsama alanında hizmet verecek uydu sayesinde Türkiye’nin uydu veri iletişim kapasitesinin 15 kattan fazla artırılması planlanıyor. Bu sayede Türkiye’nin karasal altyapısıyla erişilemeyen yerlerine de erişilerek, buralara da internet altyapısı kurulabilecek.

Türksat 5B ile ayrıca ilk kez ticari bir haberleşme uydusunda yerli olarak tasarlanıp üretilen ekipmanlar uzaya gönderilecek. Fırlatma töreni T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı YouTube kanalından canlı olarak izlenebilecek.

 

 

Türksat 5B uydusunun fırlatma tarihi aynı zamanda 2. Uydu Teknolojileri Haftası’na denk geliyor.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenen Uydu Teknolojileri Haftası, bu yıl 18 - 19 Aralık 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Etkinlik kapsamında 18 Aralık Cumartesi günü saat 14.00-18.30 arasında özel ödüllerin verileceği çevrim içi bir yarışma düzenlenecek. Ideathon adı verilen bu yarışmalar birer fikir ve proje geliştirme kampı olarak düşünülebilir. 

Türkiye’de uzay alanında çalışmalar yapan kurum ve şirketlerin de yer alacağı 2. Uydu Teknolojileri Haftası, geleceğe yönelik potansiyel uzay alanlarının belirlenmesi amacıyla gerçekleştiriliyor. 

2. Uydu Teknolojileri Haftası kapsamında 19 Aralık Pazar günü ayrıca saat 13.00-17.00 arasında 7-10 yaş grubuna yönelik “Uzaya Gidiyoruz”, “Uzayda Origami”, “Roket Yapalım” ve “Kendi Uydunu Yap” temalı ücretsiz çevrim içi atölyeler gerçekleştirilecek. 

2. Uydu Teknolojileri Haftası ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Teknoloji

TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsünün (KARE) koordinasyonunda gerçekleştirilen 6. Ulusal Antarktika Bilim Seferi, 22 Ocak Cumartesi günü başladı. 

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. TEKNOFEST heyecanına katılmak için son başvuru tarihi 28 Şubat!