Dünya ve Yaşam
Dr. Mahir E. Ocak
26/09/2014 - 11:45

Üç Boyutlu Sinaps Modeli

Bir grup Alman araştırmacı, sıçanlardaki sinapsların (sinir hücreleri arasındaki bağlantıların) detaylı bir modelini yaptı.

Bir grup Alman araştırmacı, sıçanlardaki sinapsların (sinir hücreleri arasındaki bağlantıların) detaylı bir modelini yaptı. Dr. B. G. Wilhelm ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Science’ta yayımlandı.

Nöron olarak adlandırılan sinir hücreleri, sinapslar yoluyla birbirlerine mesajlar iletir. Sinir hücrelerinde mesaj göndermek ve mesaj almak için özelleşmiş iki tür sinaps vardır. Mesaj gönderen sinapslardaki kimyasal madde yüklü kesecikler, elektrik sinyalleri ile uyarıldıkları zaman içlerindeki kimyasal maddeleri salar. Nörotransmitter olarak adlandırılan bu kimyasal maddeler ise komşu sinir hücrelerinin mesaj alan sinapslarını uyarır. Böylece kimyasal sinyal tekrar elektrik sinyaline çevrilir ve sinir hücresi boyunca yol almaya başlar. Sinyal iletimi sırasında içi boşalan kesecikler daha sonra tekrar nörotransmitterlerle dolar.

Alman araştırmacılar, sıçanların beyinlerinden elde ettikleri sinir hücrelerini karmaşık deneysel yöntemler kullanarak inceledi. Araştırma sırasında keseciklerin yeniden dolma sürecinde yer alan 62 protein belirlendi. Araştırmacılar, elde edilen verileri kullanarak sinir hücrelerinin sinyal iletme süreciyle ilgili detaylı bir video da hazırladı. Videoda mesaj gönderme sürecinde yer alan yaklaşık 30.000 protein görülebiliyor.

 

 

Dünya ve Yaşam

Fosiller Dünya’nın geçmişi hakkında önemli bilgiler saklar. Örneğin küresel iklim, Dünya’nın yüzeyinde meydana gelen değişimler ya da Dünya’da geçmişte yaşamış canlılar ve ekosistemler hakkında fosil araştırmaları sayesinde bilgi sahibi olabiliriz.

Beş yıl önce bugün nerede olduğunuzu, ne yaptığınızı, ne yediğinizi veya ne giydiğinizi hatırlıyor musunuz?