Teknoloji
Dr. Mahir E. Ocak
22/09/2020 - 15:30

Üç Boyutlu Yazıcıyla Robot Parmak Üretildi

ABD’nin Santa Cruz şehrinde bulunan Kaliforniya Üniversitesi ve Japonya’daki Ritsumeikan Üniversitesinden bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcıları kullanarak insanlarınkine benzer biçimde çalışabilen robot parmak üretti.

 

İnsan parmaklarının karmaşık hareketler yapması, sert kemiklere bağlı esnek tendonlar ve bağ dokular sayesinde mümkün olur. Dr. Maryam Tebyani ve arkadaşları da insanlarınkine benzer robot parmaklar üretmek için hem sert hem de esnek malzemeler kullanmışlar. Geliştirilen parmaklarda kemiklere benzer bir iskelet yapı, yapay kaslar ve esnek tendonlar var. Araştırmacılar tüm bu malzemeleri bir araya getirmek için üç boyutlu yazıcılar kullanmışlar.

Kaynak: IEEE Xplore

Araştırmacılar, bir benzetim motorunu kullanarak, ürettikleri robot parmaklar için bir model de geliştirmişler. Elde edilen sonuçlar, bilgisayar benzetimleri ile üç boyutlu yazıcıları bir araya getirerek çok daha karmaşık sistemler tasarlamanın ve üretmenin de mümkün olduğunu gösteriyor. Gelecekte benzer yöntemlerle kol ve bacak gibi daha büyük ve karmaşık robot parçaları üretilebilir. Araştırmacılar, şu an insanlarınkine benzer robot el ve bilekleri üretmeye odaklandıklarını söylüyorlar.

Araştırma ile ilgili detaylı bilgiye IEEE Xplore'da yayımlanan makaleden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı, tıpkı ayçiçekleri gibi Güneş’i takip eden bir malzeme geliştirdi.

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda “Elektromobil” ve “Hidromobil” kategorilerinde final yarışları 5 Eylül 2020 tarihinde Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.