Sağlık
Pınar Dündar
06/07/2015 - 17:21

Üşümek Bulaşıcıymış

Sussex Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre karşımızda üşüyen bir insanı görmek bizim de üşümemize neden oluyor.

PlosOne’da yayımlanan araştırma kapsamında 36 katılımcıya çeşitli videolar izletildi. Bu videoların kimisinde ellerini buz küpleriyle dolu soğuk suya, kimisinde ise sıcak suya sokan kişiler görülüyordu. İzledikleri videodan fizyolojik olarak etkilenip etkilenmediklerinin anlaşılması için o sırada her bir katılımcının ellerinin sıcaklığı ölçüldü. Sonuç olarak ellerini soğuk suya sokan insanların videosunu izledikleri sırada, katılımcıların ellerinin de belirgin derecede soğuduğu tespit edildi.

Diğer yandan elini sıcak suya sokanların videosunu izleyen katılımcıların o sırada ellerinin ısınmadığı gözlendi. Araştırmacılar bunun nedeninin, videoda suyun sıcak olduğuna ilişkin verilerin çok güçlü olmamasından kaynaklanabileceğini belirtiyor. Ayrıca insanların üşüyen insanlara karşı daha duyarlı olabileceğini de öne sürüyorlar.

Uzmanlar sosyal bir varlık olan insanoğlunun başarısının, topluluk içinde birlikte çalışma becerisinden geldiğini vurguluyor. Bunu da başkalarıyla kolaylıkla empati kurabilmesine, onların ne düşündüğünü, hissettiğini ve güdülerini tahmin edebilmesine borçlu olduğunu söylüyorlar.

Sağlık

Erken yaşlarda Alzheimer belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olan yeni bir mutasyon keşfedildi.

Mozart dinlemenin zekâ düzeyini artırdığına inanılır. Bu iddia, “Mozart etkisi” olarak adlandırılıyor. Peki, Mozart dinlemek gerçekten zekâyı geliştiriyor mu?