Uzay
Doç. Dr. Selçuk Topal
31/08/2022 - 16:27

Uzay Çöplerini Nasıl Temizleyebiliriz?

Doç. Dr. Selçuk Topal, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde uzay çöplerinin temizlenmesine yönelik alternatif çözüm önerilerini anlatıyor.

Haberleşme, bilimsel araştırma ya da askerî çalışmalar gibi birçok amaçla kullanılan yapay uydular, ömürlerinin sona ermesi, birbirleriyle çarpışmaları ya da fırlatma sonrası bazı bileşenlerinin ayrılması gibi sebeplerden dolayı Dünya yörüngesinde büyük bir kirliliğe neden oluyor. Yapay uyduların yol açtığı bu kirlilik uzay çöpü olarak adlandırılıyor.

Peki gün geçtikçe artan uzay çöpleri gelecekte insanlık için problem oluşturabilir mi? Uzay çöplerinin temizlenmesi için alternatif çözüm önerileri neler? Doç. Dr. Selçuk Topal, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde bu soruları cevaplıyor.

Bilim Genç sesli yayınlarını SoundCloud, YouTube, Spotify, Google ve Apple podcast kanallarımız üzerinden dinleyebilir ve güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için kanallarımızı takip edebilirsiniz.

Bu sesli yayını
bilim genç sesli yayin spotifybilim genç sesli yayin apple
bilim genç sesli yayin googlebilim genç sesli yayin google
 
Hazırlayan ve Seslendiren Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Topal
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fizik Bölümü

Uzay

Doç. Dr. Selçuk Topal, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde Ay’a tekrar insan göndermeyi ve Ay’da kalıcı bir üs kurmayı planlayan Artemis görevi hakkında bilgi veriyor.

Güneş sisteminde başıboş dolaşan çok sayıda gök taşı var. Bu gök taşlarının bazıları gelecekte bir gün Dünya’ya çarpabilir ve büyük yıkımlara sebep olabilir.