Uzay
Prof. Dr. Levent Kurnaz
10/02/2021 - 19:59

Yıldızlar Nasıl Yaşar ve Ölür?

Prof. Dr. Levent Kurnaz, yıldızların nasıl oluştuğunu, zaman içinde geçirdikleri değişimleri ve ömürlerinin sonuna geldikten sonra yıldızları neler beklediğini Güneş örneği üzerinden açıklıyor.

NASA

Prof. Dr. Levent Kurnaz, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde yıldızların nasıl oluştuğunu, zaman içinde geçirdikleri değişimleri ve ömürlerinin sonuna geldikten sonra yıldızları neler beklediğini Güneş örneği üzerinden açıklıyor.

Yıldızlar büyük oranda hidrojen ve helyumdan oluşan, karanlık uzayda ışık saçan ve gökyüzünde bir nokta şeklinde görülen plazma küreleridir. Bu plazma kürelerinden biri de Dünya’yı yaşanabilir kılan Güneş.

Peki, yakıt olarak hidrojen ve helyumu kullanan yıldızlar nasıl “yaşar” ve “ölür”? Bir yıldız olan Güneş’i gelecekte neler bekliyor? Prof. Dr. Levent Kurnaz, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde bu soruları cevaplıyor.

 

 
Bu sesli yayını
bilim genç sesli yayin spotifybilim genç sesli yayin apple
bilim genç sesli yayin googlebilim genç sesli yayin google
 

Uzay

Prof. Dr. Levent Kurnaz, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde gök adamızdaki farklı tür yıldızların özelliklerinden bahsediyor.

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde göz sağlığımızı koruyarak Güneş’i gözlememize imkân veren bir projektör yapıyoruz.