Uzay
Dr. Mahir E. Ocak
14/09/2021 - 19:30

Mars’ta İlk Örnek Toplandı

Perseverance, ikinci denemesinde Mars’ta kaya örneği toplamayı başardı.

Mars’tan alınan ilk kaya örneği, titanyum örnek toplama kabının içinde görülüyor. Görsel: NASA

Bu senenin şubat ayında Mars’a inen Perseverance aracının amaçlarından biri, daha sonraları başka bir araç tarafından Dünya’ya getirilecek kaya örnekleri toplamaktı. Perseverance ilk denemesini ağustos ayının başında yapmış ancak başarısız olmuştu. Daha sonraları bu ilk denemenin başarısızlıkla sonuçlanmasının, örnek alınmaya çalışılan kayanın aşırı derecede yumuşak olmasından kaynaklandığı anlaşıldı. Matkap darbeleri kaya parçalarının tozlaşmasına neden olmuştu. 

Perseverance’ın eylül ayının başında yaptığı ikinci deneme başarılı oldu. Cihaz 70 santimetre uzunluğunda bir kayadan ince, silindir biçimli bir örnek aldı. Hava geçirmez bir tüpte bulunan örnek şu an Perseverance’ın içinde bir gün Dünya’ya getirilmeyi bekliyor. Perseverance’ın toplamda 35 kaya örneği toplaması planlanıyor. 

Örnek alınan kaya ile ilgili ilk gözlemler, kayanın volkanik etkinlikler sırasında yeryüzüne çıkan magmanın soğumasıyla oluşmuş, bazalt türü bir kaya olduğunu gösteriyor. Eğer kaya gerçekten de bazalt türüyse, bu durum, yeryüzüne getirildikten sonra içerdiği radyoaktif madde miktarı incelenerek yaşının tespit edilebileceği anlamına geliyor.

Uzay

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Japon Uzay Ajansı (JAXA) tarafından 2018’de uzaya fırlatılan BepiColombo uzay aracı, Merkür’ü yakından fotoğrafladı.

Gözlemler Plüton’un atmosferindeki gazların, cüce gezegen Güneş’ten uzaklaştıkça, yoğunlaşarak yüzeyde biriktiğini gösteriyor.