Uzay
Doç. Dr. Selçuk Topal
08/07/2022 - 10:43

Ötegezegenler Nasıl Keşfediliyor?

Doç. Dr. Selçuk Topal, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde ötegezegenlerden ve ötegezegenleri belirlemede kullanılan beş temel yöntemden bahsediyor.

Ötegezegen, Güneş sistemimin dışında başka bir yıldızın etrafında dolanan ve gezegen tanımına uyan gök cisimlerine verilen ad. İlk gezegenler 1992 yılında keşfedildi. Bu gezegenler bir pulsar etrafında dolanıyordu. Keşfedilen ötegezegenlerin sayısı ilk keşiflerinden bugüne 5.100’e ulaştı. Gök adamızda bir trilyon ötegezegen olabileceği tahmin ediliyor. Yeni gözlem araçları ve teknikleriyle her geçen gün çok daha kısa sürede çok daha fazla sayıda ötegezegen keşfedilebiliyor.

Doç. Dr. Selçuk Topal, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde ötegezegenlerden ve ötegezegenleri belirlemede kullanılan beş temel yöntemden (transit yöntemi, radyal hız yöntemi, doğrudan görüntüleme yöntemi, kütle çekimsel mercekleme yöntemi, astrometri yöntemi) bahsediyor.

Bilim Genç sesli yayınlarını SoundCloud, YouTube, Spotify, Google ve Apple podcast kanallarımız üzerinden dinleyebilir ve güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için kanallarımızı takip edebilirsiniz.

Bu sesli yayını
bilim genç sesli yayin spotifybilim genç sesli yayin apple
bilim genç sesli yayin googlebilim genç sesli yayin google
 
 

 

Hazırlayan ve Seslendiren Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Topal
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fizik Bölümü Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Anabilim Dalı

Uzay

2022 Antalya Gökyüzü Gözlem Etkinliği başvuruları başladı. Başvuru için son tarih 5 Ağustos. 

Doç. Dr. Selçuk Topal, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde Dünya’nın düz olmadığına dair kanıtları açıklıyor.