Teknoloji
17/02/2017 - 11:51

Hidrolik Futbol Sahası

Bu etkinliğimizde şırıngaların içine su doldurarak, serum boruları ile bağlantılı olacak şekilde karşılıklı hareket sağlayacak hidrolik bir sistem elde ettik. Oyun konsolu olarak kullanılacak şırıngalar sahanın dışında olacak şekilde içeriyle bağlantılı bir sistem yerleştirildi. Sahanın ortası ve tribündeki seyirci maketleri de hidrolik şekilde hareket edecek biçimde tasarlandı. Oyundaki kaleciler sağa-sola, oyuncularda ileri-geri, sahanın hareketli orta kısmı aşağı-yukarı ve seyirci maketleri de sağa-sola hareket ettirildi. Bu şekilde sınırlı olarak bir oyun sahası tasarlandı.

Giriş

Materyal için gerekli malzeme temini yapıldıktan sonra hidrolik futbol sahasını tasarlamak üzere çalışmalara başlandı. Öğrenciler ile birlikte görselde belirtilen materyal tasarlanmaya başlandı.

Amacı

Daha önce hidrolik sistemle ve şırıngalar ile tasarlanmamış olan hidrolik futbol sahası materyali tasarlayıp oyuncuları da aynı sistemle hareket ettirmek. Kurumumuzdaki öğrenciler ve faydalanacak olan her öğrencinin de bu sayede sıvıların basıncı iletme konusunu uygulamalı şekilde görmelerini sağlamak.

Yöntem

5 ml ve 10 ml şırıngalar serum lastiği birbirine bağlanarakve içine bir miktar su konularak hidrolik sistem elde edildi. Sahanın zemini için ahşap kullanıldı. Oyuncuların dik olması için uzun ahşap çubuklarla desteklendi. Yapıştırma ve monte işlemleri silikon ile yapıldı. Bu şekilde son rütuşlarda yaılarak tamamlanmak üzere çalışmalara devam edildi.

Sonuç ve Tartışma

Daha önce hidrolik sistemin bu şekilde bir materyale uygulanmadığı fikri ile yola çıktık ve sıvıların basıncı konusu ile ilişkili bir proje geliştirdik. Sınırlı hareket alanı olsa da projeyi sonlandırdık. Şu an için sınırlı olsa da uzun vadede daha profesyonel malzemeler ile daha iyilerinin geliştirilebieleceği ve bu projenin ön ayak olması temennimiz var. Sonuç belli bir zaman sonunda düzenli çalışmalar yaparak projeyi sonlandırdık. Bu sayede öğrenciler de Fen Bilimleri dersinde sıvıların basıncı konusunu yerinde görmüş ve uygulamış oldu. Bununla birlikte eğlenceli bir şekilde bu materyal ile vakit geçirdiler.

Kaynaklar

Hidrolik Futbol sahası tamamen özgün bir tasarımdır.

Ekip Tanıtımı

Proje Koordinatörü:

Erdi Özgül-Eyüp Belediyesi Silahtarağa Bilgi Evi Fen Bilimleri Eğitmeni

 

Fatih Kılıç-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Berat Kır-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Muhammed Arda Akman-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Yusuf Temel Güney-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Talha Burak Akten-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Nisa Naz Uysal-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Merve Coşgun-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi

Yaren Doruk-Silahtarağa Bilgi Evi Öğrencisi