Teknoloji
Mehmet Sığırcı
08/01/2021 - 09:05

TEKNOFEST 2021 Heyecanına Sen de Katıl!

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. TEKNOFEST heyecanına katılmak için son başvuru tarihi 28 Şubat!

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali bu yıl 21-26 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. TEKNOFEST teknoloji yarışmaları ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve üzeri olmak üzere farklı yaş gruplarına yönelik düzenleniyor. 34 farklı kategoride gerçekleştirilecek TEKNOFEST 2021 teknoloji yarışmaları arasında geçtiğimiz yıldan farklı olarak Karma Sürü Simülasyon Yarışması, İletişim Teknolojileri Yarışması, Savaşan İHA Yarışması, Yapay Zekâ Yarışması, Kültür ve Turizm Teknolojileri Yarışması, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması, Tarımsal İnsansız Kara Aracı Yarışması ve Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması da yer alacak.

TÜBİTAK bu yıl Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları, Uluslararası ve Liseler Arası İHA Yarışmaları, Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması, Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması, Roket Yarışması, Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ve Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması olmak üzere 8 yarışmayla TEKNOFEST heyecanına ortak olacak.

TEKNOFEST teknoloji yarışmaları ile gençlerin millî teknoloji üretme ve geliştirme konusunda ilgilerinin artırılması amaçlanıyor. Bu yıl teknoloji yarışmalarına başvuran ve ön eleme aşamasını geçen proje sahibi gençlerden oluşan takımlara toplamda 5 milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanıyor. Dereceye giren takımları ise 4 milyon TL'nin üzerinde ödüller bekliyor.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali hakkında detaylı bilgi ve başvurular için https://teknofest.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde Arduino kartı Tinkercad internet sitesi üzerinden kodlayarak, duman veya zehirli gaz tespit edildiğinde otomatik olarak açılan kapı sistemi tasarlıyoruz.

Bilim insanları normal bir bakteri gibi bölünerek çoğalabilen yapay bir bakteri geliştirdi. Geliştirilen bakteriye JCVI-syn3A adı verildi.